CHALCEDÓN

Každý polodrahokam oplýva unikátnou energiou. Jeden z nich má však energie o čosi viac - reč je o chalcedóne, mineralogickej odrode kremeňa. Jeho farba je širokospektrálna. Môže byť biely, červený, zelený, hnedý aj čierny. K najkrajším kúskom patria modrasté chalcedóny, pripomínajúce nebeskú klenbu.

Magický polodrahokam je jedným z najstarších známych minerálov na svete. Názov dostal podľa starogréckeho mesta Chalkedon, kde boli v tej dobe najznámejšie náleziská vzácneho kameňa. Tamojší ľudia boli presvedčení, že ten, kto má doma čo i len kúsok chalcedónu, nepozná biedu - ani duchovnú, ani materiálnu. Starí Gréci pripisovali kúzelnému pokladu matky zeme mystické schopnosti. Okrem celostného šťastia mal priťahovať lásku. S minerálom vykonávali aj rituálne úkony - napríklad aj na ochranu pred nepriateľmi, sokmi a zlými duchmi.

Chalcedón sa nachádza na mnohých miestach planéty. Vzniká v dutinách hornín rozličných typov, najmä v lávach. Veľká časť chalcedónu sa tvorí pri relatívne nízkych teplotách kryštalizáciou roztokov bohatých na oxid kremičitý. Môže však vznikať aj ako produkt dehydratácie opálu. Zaujímavosťou je, že chalcedón má podobné vlastnosti ako opál, od ktorého sa však odlišuje vyššou hustotou. Boží kameň nájdeme aj v našich hlbinách matky zeme - v Žiarskej kotline, Starej Kremničke alebo Hliníku nad Hronom.

Úžasný minerálny kameň osoží na duchovnej i fyzicko-psychickej báze. Na spirituálnej úrovni harmonizuje, odbúrava stresy, stráži pred negatívnymi energiami rôzneho druhu. Hovorí sa, že človeku, ktorý ho nosí so sebou - či už vo forme kameňa v prírodnej forme, alebo v podobe šperku z chalcedónu - priťahuje lásku, čiže skutočnú spriaznenú dušu. Polodrahokam v domácnosti utužuje vzťahy - a familiárne "bunky" zbavuje závisti z okolia.

Mimoriadne silnými duchovnými kvalitami oplýva modrastá odroda - takzvaný sky-chalcedón. Okrem spomenutých atribútov - viažucich sa k chalcedónu ako takému - čistí myseľ, cibrí ducha tvorivosti a zlepšuje komunikačnú bázu. Ľudská bytosť, ktorej spoločníkom sa stane výnimočný kameň, prejavuje pravú podstatu svojho ja. Nebojí sa prezentovať danosti a kvality duše.

Na úrovni zdravia dáva do poriadku nervový a kardiovaskulárny systém. Blahodarne vplýva aj na imunitu. Samozrejme, nenahrádza klasickú liečbu; je iba harmonizujúcim doplnkom. 

Chalcedón má rád sviežu vodu - občas ho v nej opláchnite a nechajte vyschnúť na slnku.