Čo robiť na jeseň? Napríklad objímať stromy, a tak si dobíjať životné batérie

22.10.2023

Koniec októbra patrí porastom. Medzinárodný deň stromov sa oslavuje od roku 1872. Slovensko patrí medzi najlesnatejšie krajiny v Európe a pýši sa tak až 41-percentnou zalesnenosťou. Deň ako taký má ľudstvu pripomenúť, aké dôležité stromy sú. A aká podstatná je ich ochrana. 


Dreviny majú aj svoj mystický význam.
Na našej planéte rastú od nepamäti. Sú späté s nebesami i s Matkou zemou. Mohutné a majestátne koruny týčia k oblohe – duchovnej ríši, koreňovú sústavu majú zapustenú v hlbinách a útrobách zeme. Na prvý pohľad sa môže zdať, že stromy sú iba pozorovateľmi chodu života a nemými strážcami lesov, lúk či hájov, fungujúci vo svojom vlastnom svete ticha a pasivity. Zdanie však klame. V každej drevine sa ukrýva ohromná sila, ktorú môže a smie zužitkovať každý z nás. Stromy nepoznajú sebeckosť, a preto sa o svoju transcendentálnu moc rady podelia s ľudskými bytosťami. Stačí ich požiadať o pomoc. Presnejšie – skontaktovať sa s anjelom príslušnej dreviny, nadviazať s ním spirituálny dialóg a "nasať" jeho bezhraničnú energiu. Stromy liečia, harmonizujú, ochraňujú, rozveseľujú. Vibrácie drevín možno získavať ich objímaním, prípadne meditáciou v blízkosti porastov. Jesenné obdobie je na takéto aktivity ako stvorené.


Dub – jeho anjel nás zakotví a zakorení
Mnohým z nás chýba odvaha. Strachy a obavy nám bránia v životnom progrese. Ostávame uväznení v nehybnosti "bytia", nikam sa neposúvame. Stagnujeme, a tak z nášho ja uniká životná vitalita. Nedarí sa nám v práci a "štrajkuje" aj finančná sféra. Problémy tohto typu "prelomí" mocná drevina – dub.
Strom dosahuje výšku až 40 metrov. Kôra je vráskavá, listy neopadávajú. Dub letný sa dožíva prekrásnych 1000 rokov. Naši predkovia nazývali túto drevinu aj stromom spravodlivosti. Hovorievalo sa, že v prípade nezhôd alebo konfliktov treba zájsť k dubu a do jeho dutinky vysloviť želanie, aby sa daný problém vyriešil spravodlivo, čisto, korektne a objektívne. Do niekoľkých dní sa kritická situácia rozuzlí úplne sama.
Dub je tiež stromom dlhovekosti. Ak ho každý deň objímete medzi 8. a 16. hodinou, údajne si predĺžite život.
Dub pomáha najmä pri harmonizácii prvej, teda základnej čakry.


Vŕba pomáha lepšie spoznať vlastné ja
Drevina dosahuje výšku 25 až 30 metrov, pričom kmeň môže byť hrubý viac ako meter. Kôra obsahuje sieťovité puklinky, na spodnej strane listov rastú drobné strieborné chĺpky. Najkúzelnejšie sú tie vŕby, ktoré stoja pri potokoch. Dožívajú sa vyše 100 rokov. Niekdajšie čarodejnice si z tohto stromu vyrábali kúzelné paličky – stačil im opracovaný vŕbový prútik, ktorý údajne pri vyslovení mystických formuliek plnil aj tie najtajnejšie túžby.
Objímaním vŕby môžeme nadviazať dialóg s dušou – a zistiť, po čom v skutočnosti prahne.
Strom dodáva vše-radosť. Upokojuje napätú myseľ, odstraňuje stres a nervozitu. Obzvlášť priaznivo pôsobí na ľudí, ktorí prežili citové sklamanie. Eliminuje blokády z minulosti a vnáša do nich energiu prijatia, pochopenia a odpustenia.


Lipa ako symbol slovanstva i rovnováhy
Lipy rastú najmä na severnej pologuli a dorastajú do výšky 20 až 40 metrov. Listy majú srdcovitý tvar, kvety ukrývajú silné liečivé účinky. Lipa sa považuje za symbol slovanstva.
Naši predkovia hovorili, že vzácny strom poskytuje človeku dokonalú rovnováhu a harmóniu. Pomáha vždy, keď zídeme z cesty a stratíme smer. Anjeli lipy sa okamžite postarajú o nájdenie "chodníčka" duše.
Strom dáva do harmónie rozum a srdce, ale aj duchovné a materiálne princípy. Do medziľudských sporov vnáša pravdu a spravodlivosť, empatiu a porozumenie.
Cibrí trpezlivosť, tlmí ego, zjemňuje prehnané životné nároky, odstraňuje vlastnosti ako chamtivosť, pôžitkárstvo, narcizmus, panovačnosť, dominancia alebo opovrhovanie druhými.


Jelšou proti "negáciám" z minulosti
Drevina rastie mimoriadne rýchlo, ale len málokedy dosahuje mohutnú výšku. Vysádza sa ako okrasný strom, nachádzajúci sa prakticky po celom svete. Výnimočná schopnosť jelše spočíva v tom, že dokáže prežiť aj v extrémne znečistenom prostredí.
Ide o drevinu, ktorá človeku dodáva mimoriadny, priam božský pokoj. Stačí sa jej dotýkať alebo vzývať anjela stromu.
Porast pomáha zabudnúť na staré krivdy, bolesti či "buchnáty". Do prežitých udalostí vnáša vibrácie pochopenia, prijatia a odpustenia. Ruší psychické a emočné háky, ktoré človeka spájajú s ľuďmi z minulosti. V podstate eliminuje všetko, čo nezdravo zväzuje. Cibrí intuíciu a pomáha získať spojenie s najvnútornejším dieťaťom.


Tik ako transformátor života
Tis bol takmer vo všetkých európskych kultúrach symbolom smrti a vo veľkom ho vysádzali na cintorínoch. Aj preto sa hovorí, že vzácny strom pomáha dušiam mŕtvych nájsť cestu do svetla. Tis v sebe ukrýva jedy, ktorými sa vo vojnových časoch napúšťali šípy a kopie.
Energiu stromu možno získavať meditáciou v jeho blízkosti.
Energia tisu rozpohybúva život, otvára nové dimenzie. Z človeka odstraňuje nezdravú teóriu, že jestvuje len jedna možnosť. Ukazuje nové smery, pomáha správne sa rozhodnúť - keď si k nemu opatrne priložíte ucho, údajne vám anjel tisu pošušká, ktorou cestou sa treba vybrať.
Drevina zlepšuje spirituálne danossti. Pri meditácii v jej blízkosti možno uzrieť minulé i budúce životy.


Jaseň zvyšuje celostnú vitalitu
Jaseň patrí do rodiny olivovitých stromov. Na území Slovenska sa vyskytujú dva druhy - najrozšírenejší je jaseň štíhly a potom jaseň mannový.
Niekdajšie čarodejnice hovorili, že ak si do peňaženky dáte kúsok kôry alebo inej časti jaseňa, pritiahnete si blahobyt, hojnosť a luxus.
Drevina sa s vami rada podelí o energiu a vitalitu – stačí sa jej dotýkať, objímať ju, prípadne rozjímať v jej blízkosti.
Jaseň je stromom vervy, odvahy, aktivity, dynamiky, životného nadšenia. V človeku cibrí sebaúctu a sebahodnotu. Povzbudzuje a posilňuje skryté vlohy, prebúdza talent, priťahuje múzu a tvorivého ducha. Zlepšuje komunikáciu a skvalitňuje medziľudské vzťahy. Priťahuje takzvané spriaznené duše.


"Čarodejníčka" zvaná breza
Strom s previsnutými vetvičkami sa dožíva maximálne 150 rokov. V ľudových tradíciách sa tento porast považuje za symbol života a plodnosti. Veď práve brezu zvykli počas mája chlapci stavať svojim vyvoleným pod oknami. Pomyselným zeleným krásavcom vyjadrovali túžbu po láske a splodení potomstva. Šľahanie dievčenských stehien čerstvými brezovými vetvičkami malo priniesť povzbudenie sexuálnej energie.
Energia brezy pôsobí na človeka mimoriadne osviežujúco. Zaháňa depresie, úzkosť, smútok a nechuť do života. Postará sa o inšpiráciu a tvorivosť. Breza zbavuje človeka prehnaných nárokov na seba samého alebo okolie. Uzatvára staré a otvára nové kapitoly bytia. Prinavracia mladosť.


Jabloň – mocná vše-uzdravovateľka
V slovenských regiónoch rastie 6 druhov jabloní.
Jabloň je pevne spojená s energiami matky zeme. Človeku, ktorý ju objíma, dodáva pevnosť, stabilitu, istotu, rozhodnosť a ráznosť.
Do ľudskej bytosti "vštepuje" poznanie, že nič a nikto nesmie negatívne zasahovať do jej života. Likviduje prehnanú obetavosť, ruší nevýhodné karmické citové "spojnice", zo životných ciest odstraňuje ľudí, ktorí chcú využiť či zneužiť našu dobrotu a srdečnosť. Pomáha aj v boji proti závislostiam rôzneho druhu. Naštartúva optimizmus a životnú vše-radosť. Z tela vyháňa takzvaných démonov chorôb, prisatých ku konkrétnym orgánom.


Vedeli ste, že stromy plnia priania?
V starých čarodejníckych kronikách sa píše, že stromy dokážu plniť túžby, sny a priania "pozemšťanov". Samozrejme, za predpokladu, že sú v súlade s najvyšším dobrom a neškodia iným žijúcim bytostiam. Návod je jednoduchý - zájdite do lesa a vyhliadnite si strom, ktorý vám je sympatický. Drevina by mala mať na svojom pni otvor - takzvanú dutinku, a to maximálne vo výške vašich úst. Požiadajte anjela stromu o spoluprácu a pomoc. Svoje úprimné želanie pošepkajte do dutinky. Nezabudnite sa poďakovať.