Mágia Štedrého dňa. Čo sa počas neho smie a čo nie

20.12.2021

Novembrovo-decembrové obdobie býva magické. Žičí rituálom. Vedeli to aj naši predkovia - od Kataríny až po samotné Vianoce čarovali, veštili, vykonávali mystické úkony zamerané na vyháňanie zlých síl, ochranu rodiny a statku alebo privolávanie bohatstva. Dôležité obrady sú späté aj so samotným Štedrým dňom.


Počas sviatočného dňa sa nesmelo nič z domu požičiavať cudzím osobám. V opačnom prípade by v príbytku počas nadchádzajúcich mesiacov zavládla chudoba. Taktiež panoval zákaz púšťať do domu neznáme ženy. Hovorievalo sa, že ulice sú počas Štedrého dňa plné bosoriek a človek nikdy nevie, ktorá vkĺzne do miestnosti a vyriekne kliatbu.


Vianočnú mágiu milovali aj nezadané dievčence. Smeti zametené okolo štedrovečerného stola mladucha vyniesla na hnojisko, kde si na ne kľakla a počúvala, z ktorej strany zabreše pes - odtiaľ mala získať ženícha. K ľúbostnej mystike poslúžilo aj narúbené drevo. Po polienka šla vždy slobodná dievčina z rodiny. Ak doniesla nepárny počet, znamenalo to, že sa vydá. Ak priniesla párny počet, ostane na ocot. Vydajachtivé dievčence si dokonca samy prognostikovali, ako sa bude volať ich nastávajúci. Do jablka zapichli 3 zápalky a každú pomenovali podľa konkrétneho muža z ich okolia. Zápalka horiaca najdlhšie oznamovala meno budúceho ženícha.


Počas Štedrého dňa praktizovali naše staré mamy aj zdravotnú mágiu. Príbytky sa museli ligotať čistotou. Špina v dome bola magnetom na choroby, a preto sa jej snažili vyhýbať. Vitalita v rodinnom kruhu sa určovala z plameňa sviečky. Na čiu stranu sa naklonil, ten mal do roka umrieť. Ochranu zdraviu si naši predkovia zabezpečovali jedením cesnaku a medu. Dôležité bolo aj správanie sa pri štedrovečernom stole - nesmelo sa kopať do drevených nôh, aby rodinných príslušníkov neboleli v nadchádzajúcom roku kosti a kĺby. Počas sviatočnej večere sa rozkrojilo jabĺčko. Zdravé jadro a hviezdička uprostred signalizovali rok plný sily a energie.


Mágii Vianoc verili aj pragmatickí chlapi. Remeselníci a gazdovia kládli počas večere pod stôl pracovné náradie, aby riadne slúžilo a zabezpečovalo úspech i peniaze. Hojnosť do domu prinášali nakysnuté koláče, jedlá z bravčoviny, šošovice a maku.


Magické štedrovečerné tradície

- Na sviatočnom stole by malo byť presne 12 jedál. Kuraciemu mäsu sa treba vyhýbať, pretože odháňa blahobyt.

- Na stole nesmie chýbať maslo - symbol toho, aby šlo všetko počas nasledujúceho roka hladko, jednoducho, plynulo, teda ako po masle.

- Počas Vianoc majú v domácnostiach horieť sviečky. Najlepšie sú biele, červené alebo zelené. Pokým biele majú očistnú silu, červené priťahujú hojnosť a zelené zabezpečujú pevné zdravie. Horiace sviece by mali byť v nepárnom počte - teda buď jedna, alebo tri.

- Za stolom nesmie sedieť 13 ľudí. Ak sa tak stane, v rodine hrozí smrť.

- Presne o polnoci silnie účinok veštieb. Do šálky treba dať lyžičku cukru i soli a 2 dcl vody. Ak sa správne zadívate do tekutiny s prísadami, zbadáte "prierez" budúcimi udalosťami.

- Ak chcú mladuchy vedieť, ako sa bude volať ich nastávajúci, presne o polnoci musia otvoriť okno a počúvať hlasy okolo idúcich ľudí. Prvé mužské meno, ktoré započujú, prezradí meno nastávajúceho.

- Praktizovať možno aj takzvanú manželskú mágiu. V prípade, že chcú partneri vedieť, či spolu ostanú, musia si vzájomne vytrhnúť jeden vlas. Ten treba hodiť do šálky s vodou, v ktorej sa rozpustila lyžička cukru a lyžička soli. Šálku je potrebné na noc položiť na parapetnú dosku. Ráno sa ukáže pravda - ak sú vlasy spojené, manželia ostávajú vedno, ak je každý vlas na inej strane pohára, partneri sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozídu.


Viete, čo prezrádzajú tradičné symboly Vianoc?

Anjeli - sú strážcami, pomocníkmi a ochrancami

Orechy - symbolizujú bohatstvo a hojnosť

Med - ak je na štedrovečernom stole, rodinní príslušníci sa budú tešiť z pevného zdravia

Hviezda na vrchole stromu - symbol správneho smeru počas nadchádzajúceho roka (hviezdu na stromček by mala umiestňovať hlavy rodiny)

Mince alebo rybacie šupiny - pomáhajú pritiahnuť financie

Zvončeky - chránia pred vstupom zlých síl do domu alebo bytu

Reťaz - predstavuje pevné puto medzi členmi v rodine

Hviezdičky - indikujú šťastlivé udalosti a situácie

Imelo - prináša plodnosť, lásku, ale aj možnosť splodenia bábätka


Nevšedné vianočné veštenie

Počas sviatočných dní možno nazerať do budúcnosti. Z prastarých kníh sa dozvedáme najmä o dvoch technikách - liatí horúceho olova a takzvanom lodičkovom rituáli.

Liatím vrelého materiálu do vody sa vytvárali rozmanité obrazce, z ktorých naši predkovia vykladali osud.
Chcete túto praktiku vyskúšať na vlastnej koži? Postup je jednoduchý. Do kovovej nádobky s drevenou rukoväťou dajte rybárske olovo a roztavte ho nad plameňom sviečky. Keď je kov roztopený, môžete prikročiť k obradu. Do ľubovoľnej nádoby dajte studenú vodu a kov do nej opatrne lejte. Pozor, nie z výšky! Asi po piatich minútach olovo stuhne a vy budete môcť odliate kúsky vybrať a začať s veštením.

A tu sú významy niektorých obrazcov:
-Rovný pásik - spokojný život bez problémov a prekážok
-Vlnitý pásik - prekážky, peripetie a bariéry
-Kruh kompletný, teda bez prerušenia - finančný zisk (čím viac kruhov sa vytvorí, tým viac šťastia pritečie do života)
-Dva kompletné kruhy, ktoré sa vzájomne spájajú - získanie lásky alebo uzatvorenie manželstva
-Kruh prerušený - finančné straty (čím viac nekompletných kruhov sa vytvorí, tým viac životného nezdaru vás čaká)
-Dva prerušené kruhy, ktoré sa vzájomne spájajú - rozchod s milovanou osobou
-Kríž - smrť blízkeho
-Vták - dobrá správa na ceste
-Had -nevera
-Ihličnatý strom - závažný zdravotný problém


Vo vianočnom období sa môžu odvážlivci pokúsiť prostredníctvom vody a jej magickej sily poodhaliť taje budúcnosti. Do ľadu na rybníku či jazierku treba vysekať otvor a zahľadieť sa do vody. Ľudia so silnou obrazotvornosťou môžu zazrieť nadchádzajúce udalosti.


Mimoriadne obľúbenou zimnou "rituálnou zábavou" bolo púšťanie lodiek - zhotovených z orechovej škrupiny a malej sviečky - po vode. Čarovnému plavidlu kládli naše prababičky či pradedkovia ľubovoľné otázky. Odpovede dedukovali z toho, čo sa s loďkou udeje počas plavby.

-Loďka zostala na brehu - v budúcom roku vás nečakajú žiadne zmeny, všetko ostane po starom.
-Loďka sa potopí - celá snaha zlepšiť situáciu bude márna.
-Loďka úspešne dopláva k druhému brehu - bez cudzej pomoci získate, po čom túžite.
-Loďka pláva bok po boku s inou lodičkou - láska a priateľstvo, tiež výhodná obchodná spolupráca.
-Viaceré loďky plávajú v bezprostrednej blízkosti - bezproblémové spolužitie a vzájomné priateľstvo, úcta a tolerancia, kvalitné rodinné vzťahy.
-Jedna z lodiek ostane mimo "rodinného kruhu" - jej majiteľ v budúcom roku rodinu opustí.
- Loďka sa točí v kruhu - nerozhodnosť, treba si ujasniť, čo vlastne od života chcete.
- Loďka potopí iné plavidlo - znepriatelené energie, hnev v rodine, ale aj riziko prekliatia či porobenia.


Každá farba na vianočnom stromčeku prináša iné vibrácie

Červená - sila, vitalita, optimizmus

Oranžová - súdržnosť, otvorenosť sŕdc, intimita

Žltá - pokoj, mierumilovnosť, empatia, tolerancia

Zelená - láska, obeta, harmónia

Ružová - ľahkosť, pokoj, potláčanie hádok

Modrá - kvalitná komunikácia v rodine, zlepšenie vzťahov, úprimnosť

Fialová - duchovno, spiritualita, mystika

Zlatá - silné anjelské vibrácie, lepší kontakt s duchovnou ríšou

Strieborná - ochrana pred zlom a temnými silami