Po stopách tarotových kariet. Takto pravdepodobne vznikli...

09.04.2024

Budúcnosť odhaľujú už stáročia, no nikto zatiaľ jednoznačne nepovedal, kde, ako a v čích rukách veštecké karty vznikli. Slovo "tarot" pravdepodobne pochádza z egyptského "tarosh", čo znamená kráľovská cesta. Práve Egypt je zrejme kolískou tarotových karát. Niektorí bádatelia vidia v slove "tarot" pojem "Toth" - išlo o egyptského boha mágie, múdrosti a učenosti.


Prvú vlnu veľkej slávy zažili "čertove obrázky" v 2. storočí nášho letopočtu, keď sa okrem veštenia rozvíjala aj astrológia či numerológia.
V 15. storočí vznikali v rôznych kútoch sveta desiatky dielní, kde sa karty vyrábali.
Obrovský rozmach zaznamenal tarot v 18. storočí, keď nastalo oživenie mystiky a ezoteriky.
V súčasnosti sa karty tešia opäť veľkej obľube. Mnohí ezoterici praktizujú školy tarotu. 

Tarotových setov je na trhu neúrekom. Najviac veštcov pracuje s kartami, ktoré vynašiel Rider Waite. Nesú i jeho meno. Karát je 78 a pozostávajú z dvoch častí – veľkej a malej arkány. Začiatočníkom postačí veľká arkána, zložená z 22 symbolov, pokročilí môžu siahať aj po zvyšných ezoterických pomocníkoch. Jedna z teórií hovorí, že veľkoarkánske karty vznikli v časoch bájnej Atlantídy. Tamojší mudrci dlhé roky skúmali ľudský život, sledujúc radosti i starosti pozemskosti. Bádanie vyústilo do zrodu špeciálnych karát, pričom každá z nich reprezentuje určitý typ a spôsob života.

Traduje sa, že karty malej arkány boli k tarotovému setu pridružené neskôr – a údajne sa vyvinuli z klasických hracích karát. Delia sa na štyri skupiny, a to pohárové, mečové, mincové a palicové. Z toho vyplýva, že ich spojitosť s tradičnými hracími kartami je neodškriepiteľná. Pohárové symboly indikujú city, mincové materiálnu oblasť, mečové rozpory a rozkoly a palicové životnú silu, vášeň či tvorivosť.

Okrem tarotových kariet sa často používajú cigánske karty či takzvané lenormandky.

Cigánske karty vznikli v 13. storočí. Pozostávajú z 36 symbolov. Na prvý pohľad sú jednoduché, no v skutočnosti prinášajú neskutočné množstvo doplnkových informácií – v závislosti od stretu jednotlivých symbolov. Preto je nesmierne dôležité poznať kartovú kombinatoriku. Rovnaký princíp platí aj pri takzvaných lenormandkách. A tie sú ešte zložitejšie.

Nedávno uplynulo neuveriteľných 170 rokov od smrti parížskej vedmy Marie-Anne Lenormandovej. Práve vďaka fundovanej ezoteričke dnes tisícky ľudí po celom svete využívajú sadu unikátnych kariet, schopných "lúskať" minulosť, prítomnosť aj budúcnosť.

Vďaka vešteckému setu si madam vyslúžila spoločenské uznanie. Stala sa vyhľadávanou jasnovidkou. Parížska Sybila, ako ju prezývali, vykladala karty i samotnému Napoleonovi.