Poznáte Čertov pazúr? Boľavé kĺby môžu byť minulosťou

06.11.2020

Boľavé kosti či kĺby trápia čoraz viac našincov. Dôvodom je "usedená" doba a nedostatok zdravého pohybu. Azda najväčším postrachom sa stáva reumatická artritída - nepríjemné ochorenie, počas ktorého sa pohybový aparát pacienta zmieta v chronickom zápale. Postihnutý často hovorí, že cíti každú kostičku na tele. Ohrozené sú najmä ženy - choroba ich postihuje trikrát častejšie než mužov. Samozrejme, ak už neduh prepukne, vyžaduje sa zásah lekárov. Uzdravujúce doplnky však možno hľadať i v prírode. Jedným z liečivých komponentov je Čertov pazúr alebo Harpagofyt ležatý. Pochádza z južnej Afriky, kde jeho magickú moc zužitkúvajú miestni šamani či liečitelia už stáročia. 


Pazúr možno vo voľnej prírode spozorovať ľahko - upúta drevnatými plodmi s početnými ostňami. Hlavný terapeuticky význam majú korene, na ktoré je vzácna rastlina z čeľade sezamovitých mimoriadne bohatá. Dorastajú do dĺžky neuveriteľných dvoch metrov. Nachádza sa v nich látka zvaná harpagosid - majúca silné protizápalové účinky. Čertov "poklad" sa dá užívať vo forme čaju, tabliet, tinktúr alebo mastí. 


V klinických testoch dosiahol Harpagofyt ležatý najlepšie výsledky pri miernej artritíde kolien a bedrového kĺbu. Úľavu poskytuje aj pri problémoch so šľachami a tiež pri migrenóznych stavoch. Tlmí horúčky a zlepšuje chuť do jedla. Údajne osoží aj pri chudnutí. Neodporúča sa ľuďom, ktorých trápia žalúdočné vredy. O presnom užívaní bylinky sa poraďte s lekárom či lekárnikom.