Poznáte vôňu vôní? Kúzelný jazmín si vás podmaní

05.05.2020

Každá vôňa v nás vytvára určité pocity a dojmy. Z príjemných esencií máme dobrú náladu, zapáchajúcim arómam sa zďaleka vyhýbame. Už starí Egypťania vedeli, že všetky vône vibrujú - a podľa toho do nášho života čosi priťahujú. V minulosti slúžila aroma-mystika na lákanie bohov, ktorí mali "pozemšťanom" zabezpečiť blahobyt, šťastie, zdravie i lásku. Egypťania pálili trikrát denne živice alebo špeciálne zmesi, z ktorých sálal hustý aromatický dym. Verili, že práve vône skrášlia ich životy, pritiahnu hojnosť a ochránia pred škodcami a neprajníkmi.


Od obdobia starého Egypta prešli dlhé roky, no vône z našich životov nezmizli. Práve naopak - rozmach spirituality a duchovna vonnú mágiu podporuje a rozširuje. Vôňou vôní je jednoznačne jazmín.


Kúzelná rastlinka pochádza z oblasti Perzského zálivu. Do Číny sa dostala asi pred 3. storočím nášho letopočtu. Jazmín sa pestoval kvôli mimoriadne voňavým kvetom - a zužitkúval na výrobu orientálnych parfumov či vzácneho oleja. Ide o národnú kvetinu Tunisu - jazmínové kríky rastú takmer vo všetkých regiónoch exotickej krajiny. Tamojší častujú jazmín nevšedným povrávkami. Jedna znie napríklad takto: keď má tuniský muž za uchom kytičku z jazmínových kvetov, nie je zadaný a okoliu dáva najavo, že si hľadá dobrú ženu.


Jazmínový zázrak milovali a milujú aj Číňania. Opojná vôňa je symbolom ženskej zmyselnosti. Kedysi sa hovorilo, že kúzelný odór pomáhal dievčatám i dámam uvedomovať si ženskosť a získať pozitívny vzťah k svojim genitáliám. Pálením jazmínového kvetu priťahovali do života tých správnych chlapov, no a tie ženy, ktoré už muža mali, si arómou jazmínu vynucovali jeho pozornosť a záujem. Nie nadarmo sa vraví, že jazmínová aróma patrí do spektra silných afrodiziakalnych vôní.


Súčasní milovníci aroma-mystiky vedia o jazmíne svoje. Opojná vôňa otvára všetky zmysly - vrátane toho šiesteho. Cibrí intuíciu, skvalitňuje channeling, spája s duchovnou ríšou, priťahuje elementárne bytosti, zlepšuje jasnovidné schopnosti.

Jazmín bol, ale i je obľúbenou vôňou umelcov, pretože v nich burcuje tvorivého ducha. Vďaka čarovnej aróme sa ponárajú do tajomných svetov, ktoré potom projektujú do svojich diel.

Vôňa jazmínu zvyšuje osobnú silu, dodáva dobrú náladu, zlepšuje spoločenskú klímu. Používa sa aj ako sexuálna aróma - povzbudzuje takzvanú intímnu kompatibilitu partnerov.


Na fyzickej báze harmonizuje psychiku, nervový systém a tlmí bolesti hlavy. Kvet jazmínu býva súčasťou čajových a bylinkových zmesí, používa sa pri neduhoch žalúdka, pri menštruačných ťažkostiach i kožných problémoch. Samozrejme, nenahrádza klasickú liečbu; je len energizujúcim doplnkom.

Jazmín poteší aj tých, ktorí chcú schudnúť. Ak ste sa rozhodli zhodiť nadbytočné kilogramy a zmeniť zabehnutý spôsob stravovania, je dobré nahradiť rannú čiernu kávu čajom - a práve jazmínový je na to ideálny. Výborne chutí aj neosladený.

Jazmínové aroma-kúzlo si domov môžete priniesť v podobe vonných paličiek či kuželov; ideálny je však olej. Buď čistý, alebo riedený. Stačí pár kvapiek do vykurovacej lampy - a váš príbytok so "rozihrá" kúzelnými energiami.