Slovensko modrie. Až do septembra kvitne čakanka s mnohorakými liečivými účinkami

26.08.2020

Starí Egypťania ju považovali za kvet krásy. Niekdajšie obyvateľky "kráľovstva pyramíd" si výluhom z nej potierali tvár, aby z nich sršala mladosť, sila a vitalita. Bylinka im mala dokonca zabezpečiť nesmrteľnosť. Magický modrastý kvietok však poznali aj naši predkovia. Ak sa starej mamy spýtate, či pozná bylinka zvanú "čakanka", na perách sa jej zjaví nežný úsmev - zrejme si spomenie na detstvo, keď vedno s rodičmi popíjala chutný kávovinový nápoj z koreňa tejto bylinky - takzvanú cigorku. Okrem tohto pomenovania sa čakanka nazýva aj "rastlinkou svätého Petra". Povráva sa, že keď keď ju natrháte na Petra, má najsilnejšie liečebné účinky.


Čakanka obyčajná je dnes považovaná za burinu. Tento prívlastok sa jej vôbec nehodí, pretože je mimoriadne zdravá. Účinné látky pozitívne vplývajú na celý ľudský organizmus - zvonka i zvnútra.


Legenda hovorí, že čakanka je vlastne začarovaná dievčina, čakajúca na návrat svojho milého z vojny. Nad mladým dievčaťom s tyrkysovými očami sa zľutovali víly, ktoré ju premenili na rastlinku s modrými kvetmi. Inak by sa trápila dodnes. Dievča bolo veľmi citlivé - a taká je aj čakanka. Ak ju odtrhnete a dáte do vázy, veľmi rýchlo zvädne a uhynie.


Čakanka obyčajná je v Európe pomerne rozšírená bylina. Na to, aby rástla, potrebuje len slnko. Nie je teda náročná na pestovanie. Nájdete ju na lúke, v lese, pri ceste a možno aj vo vlastnej záhrade. Využíva sa predovšetkým v ľudovom liečiteľstve - zužitkúva sa najmä koreň, ale aj vňať a zriedkavo samotný kvet.


Koreň čakanky v podobe čajového alebo kávovinového nápoja má blahodarný vplyv na poruchy trávenia a črevné problémy. Detoxikuje tráviaci trakt, podporuje regeneráciu črevnej sliznice, udržuje v optimálnom stave črevnú flóru, upravuje stolicu a chráni pred rakovinou hrubého čreva. Takisto znižuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi a tým zmierňuje riziko vysokého krvného tlaku a srdcového infarktu, artériosklerózy či porážky. Detoxikačné účinky čakanky vám pomôžu aj v tom prípade, že ste to trochu prehnali s alkoholom. Podľa ľudových liečiteľov sa koreň čakanky osvedčil v boji proti parazitom v organizme. Čistí pečeň a žlčník, harmonizuje urogenitálny trakt, predchádza močovým kameňom. Pri vonkajšom použití skrášľuje a omladzuje pleť.


Aby však "bylinka svätého Petra" mohla splniť tieto a podobné liečebné úlohy, musí sa popíjať čistá 100-percentná rastlinka, teda bez prídavkov iných bylín.


Ako vzniká "cigória"? Koreň magickej bylinky sa pečie pri teplote 140 stupňov Celzia. Potom sa melie na prášok. Tento spôsob využitia rastlinky je známy už z roku 1690, a to z Holandska. Pripraviť chutný nápoj z mletého koreňa nie je žiadna veda. Potrebujete 1 kávovú lyžičku čistého koreňa čakanky, 2,5 dcl vody a trocha medu.
Koreň s vodou dajte do hrnca a povarte - nesmie však dôjsť k zovretiu. Potom liečivý mok odstavte a nechajte ho zakrytý lúhovať približne 10 minút. Nápoj sceďte, oslaďte medom a popíjajte.
Inou metódou - sofistikovanejšou a prispôsobenou modernej dobe - je táto: 1 kávovú lyžičku čistého koreňa čakanky nasypte do páky kávostroja. Pripojte ju k prístroju a spustite režim výroby nápoja - akoby ste vyrábali klasickú kávu. Silný tlak vytvorí chutný čakankový nápoj s bohatou penou. Samozrejme, po tomto variante siahnite len vtedy, pokiaľ máte doma pákový kávostroj.


Okrem čakanky - byliny sa v gastronómii používa ako listová zelenina čakanka štrbáková, známa tiež ako endívia. Najdôvernejšie ju poznajú Belgičania, Holanďania a Angličania. Im chutí najmä v studených šalátoch - ovocných či zeleninových. Konzumáciou čakankových pukov sa do tela dostáva vitamín C, karotén, fosfor, vápnik, horčík a železo.
Biele čakankové puky obsahujú veľa vlákniny.


Pozorovanie kvetu čakanky obyčajnej, ktorý upúta svojou modrastou farbou, blahodarne vplýva na celý respiračný systém. Podobné účinky majú aj modrasté minerálne kamene - akvamarín, amazonit, chalcedón alebo angelit


Upozornenie: žiadna bylinka nenahrádza klasickú lekársku pomoc. V prípade zdravotných ťažkostí vyhľadajte svojho lekára. Alternatívna medicína je doplnkom k tradičnej liečbe.