Spoznávame krásu minerálov. Všetky polodrahokamy začínajúce sa na písmeno "D", "E" a "F"

20.12.2021

Pod zemou sa ukrývajú tisíce rôznych minerálov. Niektoré sú neznáme, niektoré používané denno-denne, a to aj v duchovných sférach. Silu kameňov zužitkúvajú nielen ezoterici; uplatnenie našli aj v cirkevnom svete. Z mnohých minerálov sa vyrábali liturgické predmety. Po magickej moci polodrahokamov siahali i dávnoveké národy. Starí Egypťania, Rimania či Gréci nimi liečili choré telá a privolávali bytosti šťastia a ochrany. Spoznajte kúzelný svet kameňov práve teraz. Prinášame vám precízny mineralogický zoznam od A po Z. Dnes si posvietime "déčkové", "éčkové" a "efkové" skvosty.


Diamant
V klenotníckom svete patrí diamant medzi drahokamy, po ktorých sa siaha najčastejšie. Kameň upúta svojou čistotou - atribútom, ktorý odpradávna symbolizuje svetlo, lásku, mier, jednotu, harmóniu, dokonalosť. Diamanty ako jediné z drahých minerálov pozostávajú len z jedného-jediného stavebné prvku: uhlíka. Najväčšie náleziská sú v Južnej Afrike, Rusku, Indii či Namíbii.
Najznámejšou farbou diamantu je číra biela; drahokam však môže prekvapiť celou paletou kolorických odtieňov. Červený, fialový alebo ružový prírodný diamant majú na trhu najväčšiu cenu. Oko človeka upútajú, či dokonca omámia aj čierne alebo hnedé kúsky.
Kameň je najkrajším vtedy, keď sa nosí na tele. Do prostredia vysiela pomyselný signál prestížu a luxusu. Samozrejme, okrem toho, že je klenotníckym skvostom, oplýva aj spirituálnymi benefitmi. Osoží pri magnetizovaní vše-hojnosti - hojnosti duchovnej i materiálnej. Vedie po správnych cestách. Do vzťahov prináša "esencie" pokoja a porozumenia. Čistí hlavu, zbavuje ťažkých myšlienkových foriem, harmonizuje psyché. Údajne sa osvedčil aj v boji proti závislostiam, nerestiam, nešvárom či hriechom. Očisťuje a posilňuje ostatné minerály. Na úrovni energo-zdravia blahodarne vplýva na nervový systém, tíši bolesti, skvalitňuje zrak, chráni pred mozgovou mŕtvicou. Samozrejme, nenahrádza klasickú lekársku pomoc; je iba vitalizačným doplnkom. Diamant sa čistí vodou a dobíja na priamom slnečnom svite.


Dumortierit
Človek dneška duchovne zreje. A to je dobre. Čoraz viac ľudí sa zaujíma o spirituálne, mystické či ezoterické témy. Existuje minerál, ktorý dary Zhora ešte väčšmi umocní - je ním modrý kremeň alebo dumortierit. Hovorí sa, že jedinec, ktorý ho nosí so sebou, vidí a vníma veci, ktoré sú pred bežným zrakom skryté. Navyše, vďaka polodrahokamu dokáže viesť dialógy s anjelskými či elementárnymi bytosťami dobra.
Modrý kremeň dodáva pokoj a mier, osoží pri meditácii a rozjímaní. Z človeka kreše bytosť, ktorá otvorene a priamo komunikuje - a emócie si neschováva v útrobách.
Samozrejme, kremeň disponuje aj harmonizujúcim efektom na telo i dušu. Duši dodáva presvedčenie, že všetko je v poriadku; na úrovni fyzična blahodarne vplýva na mozog, nervy a zmyslové orgány. Likvidujte bolesti hlavy.
Kameň, v ezo-kuloároch zvaný aj peacestone (kameň mieru), čistíme pod vodou a nabíjame na slnku.

Epidot
Nevšedný kameň bol pre svoju farebnú štruktúru dlhé roky považovaný za turmalín. V roku 1801 ho ale francúzski špecialisti na minerály dôsledne preskúmali - a pomenovali epidotom.
Z chemického hľadiska ide o komplikovaný kremičitan. Disponuje najmä zelenými odtieňmi. Stačí jediný dotyk s magickým polodrahokamom - a človek ihneď pocíti pokojné energie, ktoré z neho sálajú. Áno, ide o kameň harmónie a mieru. Rozpúšťa hnev, nepokoj, tenziu, napätie. Eliminuje interné negatívne energie. Likviduje medziľudské nešváry. Na vzťahy, do ktorých sa zahryzol zub času, pôsobí silne reštartujúco a revitalizujúco.
Na úrovni energo-zdravia blahodarne vplýva najmä na kardiovaskulárny systém. Osvedčil sa aj v boji proti ochoreniam pečene. Údajne osoží pri zhadzovaní nadbytočných kilogramov.
Kameň sa čistí vodou a nabíja na nepriamom slnečnom svite.


Fluorit
Fascinujúci kameň - fluorit - sa v prírodnom prostredí vyskytuje v mnohých odtieňoch - od bezfarebného, cez purpurový, zelený, fialový, až po čierny. Polodrahokam má sklenený efekt. Objavuje sa najmä v okolí termálnych prameňov. Na Slovensku je zriedkavý. Zopár fluoritových kúskov - v podobe guľôčok hrachu - našli pri Banskej Belej. Najväčšie náleziská sú v USA, Nórsku či Nemecku. Ekonomickým významom minerálu je, že sa z neho vyrábajú fluoritové preparáty, najmä pre chemický priemysel.
Fluorit je vzácny kameň, vďaka ktorému sa jeho nositeľ stáva rozhodný, rázny a na pevných pilieroch stojaci človek, ktorý vie, kým je, čo chce a kam kráča. Nebalansuje, neosciluje, nevedie vnútorné ani vonkajškové dilemy. Disponuje fixnými predstavami - tak na úrovni vzťahov, ako i matérie, a dané túžby či sny s pompou a odvahou pretavuje do reality. Polodrahokam aktivuje akčného a tvorivého ducha. Cibrí celostnú odvahu. Majiteľ fluoritu sa stáva priebojný a zdravo súťaživý. Uvedomuje si svoje kvality a plusy - a nebojí sa ich prezentovať alebo manifestovať. Otvorene hovorí o tom, čo ho teší, ale aj o tom, čo sa mu nepáči. Oplýva komunikatívnosťou, ale i schopnosťou persuázie - teda presviedčania druhých. Magický minerál chráni pred negatívnymi ľuďmi - sokmi alebo závistlivcami. Ruší geopatogénne zóny, ale aj energie vyprodukované elektrospotrebičmi. Odbúrava škodlivé myšlienkové spazmy - v hlave robí pomyslenú inventúru. Eliminuje chaos, neporiadok, bordel. Na fyzickej báze - vo forme alternatívneho uzdravujúceho prvku - blahodarne vplýva na všetko, čo je pevné. Lieči kosti, kĺby, zuby, nechty. Údajne zvyšuje aj imunitu. Osoží pri hojení rán alebo zlomenín. Samozrejme, nenahrádza klasickú lekársku pomoc; je iba doplnkom.
Zaujímavosťou je, že starí Egypťania vyrábali z fluoritu sošky skarabeov. Šlo o posvätného chrobáka, ktorému pripisovali božské vlastnosti a rysy. Netradičné kamenné amulety sa nosili v podobe talizmanov, no mnohé skončili v mumifikovanom ľudskom tele - namiesto srdca. Zosnulému mali pomôcť pri putovaní do ríše mŕtvych.

Fluorit čistíme pod vodou a nabíjame na nepriamom slnečnom svite.

Ďalšie poklady Matky Zeme

Diopsid - pomáha pri učení, a to deťom i dospelým.
Dolomit - stabilizuje, zakoreňuje, spevňuje.
Fuchsit - dodáva radosť do života, odbúrava ťaživé myšlienky.