Spoznávame krásu minerálov. Všetky polodrahokamy začínajúce sa na písmeno "I", "J" a "K"

22.01.2022

Minerálne kamene harmonizujú, liečia, dobíjajú batérie - treba sa v nich však správne orientovať. Teda poznať ich mystickú silu. V špeciálnej rubrike vám - od A po Z - predstavujeme všetky polodrahokamy sveta. Dnes si na pomyselnú mušku vezmeme skvosty Matky Zeme, ktoré sa začínajú na "íčko", "jéčko" a "káčko". 


Jantár
Mimoriadne silnými vibráciami - harmonizačnými aj liečivými - oplýva stuhnutá živica, čiže miazga ihličnatých stromov, prípadne iných dobových rastlín, ktorých vek sa odhaduje aj na niekoľko miliónov rokov. Reč je o jantári.
Hlavné náleziská minerálu sa nachádzajú na brehoch Baltského mora. Zaujímavosťou je, že v hmote jantárových nálezov sú veľmi často perfektne zachované telá treťohorného hmyzu, peľ vtedajších rastlín či ďalšie minulostné artefakty.
Jantár si zamilujete na prvý pohľad. Opantá vás jasom, štruktúrou a vyžarovaním. Už od doby bronzovej sa používa na výrobu všakovakých šperkov. Jedným z najvýznamnejších diel z minerálu bola Jantárová komnata - miestnosť obložená prekrásnymi živicovými blokmi v Petrohradskom paláci, ktorú ruskému cárovi daroval pruský kráľ. Počas 2. svetovej vojny nemecké okupačné vojská vzácnu komnatu rozobrali a odviezli na neznáme miesto. Dodnes sa po kultúrnej pamiatke bezvýsledne pátra. Miestnosť tvorilo neuveriteľných 450 kg pravého jantáru, ktorý osvecovalo takmer 600 sviec.
V rámci energetického tela sa stará o harmonizáciu tretej, čiže solárnej alebo osobnostnej čakry. Na fyzickej báze blahodarne vplýva najmä na tráviaci trakt - žalúdok, žlčník, pečeň, slezinu či tenké črevo. Organizmus zbavuje kyslosti, ale aj plesní. Urýchľuje proces hojenia rán i zlomením. Samozrejme, žiaden minerál nenahrádza klasickú liečbu; je iba energizujúcim doplnkom.
Ak sa rozhodnete zadovážiť si prekrásny žltý minerál, buďte opatrný. Často sa totiž pančuje. Umelé jantáry sa vyrábajú z falošných živíc, ale aj zo skla alebo plastov. Skutočný jantár spoznáte aj podľa toho, že pri jeho ovoňaní zacítite jemnú arómu ihličnatých stromov.
Jantár nevystavujte dlhodobému slnečnému žiareniu ani teplu. Má samo-dobíjacie danosti.

Jaspis
Už starí Egypťania z neho vyrábali rôzne šperky, gombíky či pečatidlá. Tvoril aj súčasť mocných rituálov alebo amuletov.
Máva rôzne farby - a podľa toho rozlišujeme i rôzne druhy kameňa. Poznáme jaspis austrálsky - takzvaný mookait, jaspis dalmatínsky, leopardí, obrázkový či mušľový. Najčastejšie predávaným býva jaspis v červených odtieňoch.
Kameň eliminuje stres a napätie. Prináša pokoj, rozvahu, mier medzi ľudí. Ruší hádky, konflikty a spory, pomáha nájsť optimálne riešenie a harmonický výsledok pre všetky strany.
Dodáva istotu, pevnosť a stabilitu, no zároveň povzbudzuje vášeň a rozkoš. Zlepšuje intimitu medzi partnermi, pomáha pri otehotnení.
Minerál má aj harmonizačné účinky. Podporuje obeh a čistí krv. Energetizuje urogenitálny trakt, hrubé črevo, ale aj pečeň, žlčník či slezinu. U žien zmierňuje bolesti spojené s menštruáciou. Okrem toho podporuje chuť do jedla. Údajne sa osvedčil aj v boji proti anorexii či bulímii.
Jaspis sa čistí pod prúdom vody a dobíja na polotieni.

Karneol
Spoznáte ho podľa typickej oranžovo-červenej farby, pripomínajúcej mäso. Vzácny kameň bol obľúbeným "komponentom" starých Egypťanov - vedno s tyrkysom a lapisom. Z minerálov vyrábali šperky. Verili, že karneol chráni pred smrťou. Zároveň ho umiestňovali na telo zosnulého, aby mu v posmrtnej ríši pomohol nájsť cestu k svetlu a strážil pred zlovestnými démonmi. Aj v období stredoveku slúžil ako odbíjací kameň. Odháňal nočné mory, ale ja neprajníkov, manipulátorov či "čítačov" myšlienok. Ľudstvo verilo, že ho ochráni pred poveternostnými nástrahami, vrátane hromov a bleskov. Ak sa niekomu snívalo o "mäsitom" karneole, dostal tak signál zhora, že sa blíži nebezpečenstvo - prírodná pohroma alebo tragédia v rodine. Karneol sa spája najmä s prvou, čiže základnou, a druhou, teda sexuálnou čakrou. Blahodarne vplýva na pevné časti organizmu, hrubé črevo, lymfu a urogenitálny trakt.
Dodáva chuť do života, cibrí ducha optimizmu, rozháňa myšlienkové chmáry. Povzbudzuje tvorivú silu i sexuálnu energiu. Oslobodzuje od starých emočných blokád.
Karneol čistíme vodou a nabíjame na polotieni.

Koral
Koral je organická látka. Oplývať môže červenou, oranžovou, ružovou i bielou farbou. Patrí k najstarším "kameňom", z ktorých sa vyrábali šperky. Ako ozdoba sa používal už v praveku.
Najdôležitejšou energetickou vlastnosťou koralu je životný reštart, ako aj ochrana pred všetkých zlým a negatívnym, vrátane prekliatia či počarovania. Odháňa zlých duchov a nepriateľské duše. Obydlia chráni pred zlodejmi a neprajníkmi.
Hovorí sa, že koral vybledne vždy, keď jeho nositeľovi hrozí vážna choroba.
Spája sa s prvou a druhou čakrou. To znamená, že uzdravuje všetko, čo súvisí s pohybovým aparátom, ale aj hrubým črevom či urogenitálnym traktom. Mimoriadne silné účinky má na ženy a deti. Osvedčil sa aj v boji proti duševným poruchám. Červený koral má i omladzujúce účinky.
Koral sa čistí vo vode a nabíja na mesačnom svite.

Krištáľ
Kameň kameňov - aj takýto prívlastok si vyslúžil krištáľ , priezračný minerál, hojne využívaný aj v šperkárstve. Vyskytuje sa takmer na celom svete.
Majstri spirituálnych vied vedia, že krištáľ patrí do spektra silných očistných komponentov - darov matky zeme. Zosilňuje pozitívne energie a utlmuje tie negatívne.
Dokáže "rozjasniť" tak jedinca, ako aj priestor - napríklad dom, obchod či kanceláriu. Dokonca pomáha chrániť a strážiť pred elektromagnetickými vlnami a geopatogénnymi zónami.
Osoží pri meditácii a rozjímaní, priťahuje bytosti dobra a lásky. Číry krištáľ harmonizuje všetkých 7 kľúčových čakier. Sceľuje aurickú štruktúru a vnáša do nej širokospektrálne farby.
Krištáľ možno použiť temer pri všetkých zdravotných problémoch. Prikladá sa na bolestivé miesta na tele, kde energie uvádza do rovnováhy. Čistí organizmus, podporuje imunitný systém, tlmí bolesti hlavy, "rekonštruuje" psychiku človeka.
Dôkladne umyté krištáľové kúsky možno "vylúhovať" v čistej vode - tekutina sa tak dobije pozitívnymi vibráciami. Takto pitá voda potom blahodarne vplýva na celistvosť ľudského organizmu.
Zaujímavé krištáľové kúsky sú tie, v ktorých sa nachádzajú rutilové "žilky". Takéto komponenty chránia pred zlom oveľa silnejšie.
Krištáľ čistíme pod tečúcou vodou. Na pár hodín ho môžeme ponechať aj v miske s vodou a trochou soli. Kameň sa dobíja na slnku.

Kunzit
Kameň ľúbostného šťastia skutočne jestvuje! Aspoň tak hovoria majstri ezoterických vied, ktorí milujú silu minerálov. Poukazujú pritom na kunzit, kameň, ktorého najväčšie náleziská sú v Brazílii, USA, Rusku či na Madagaskare alebo Srí Lanke.
Povráva sa, že šperky z magicky ružového kunzitu osožia pri priťahovaní duchovnej polovičky. Do existujúcich zväzkov vlievajú "esencie" čistej lásky, dobra, mieru, pokory, chápavosti. Na úrovni kolegiálnych vzťahov nastoľujú rovnováhu a reciprocitu. Sú pomyselným antimagnetom na rivalov, sokov či intrigánov.
Kunzitové poklady osožia pri meditácii a spájaní sa s duchovnými "záhradami". Kameň je zasvätený archanjelovi Chamuelovi.
Kameň zvaný kunzit blahodarne vplýva najmä na štvrtú, čiže srdcovú čakru. Tým pádom harmonizuje srdce, tlak a tep.
Minerál čistíme pod tečúcou vodou. Nabíja sa na nepriamom slnku.

Kremeň modrý

Človek dneška duchovne zreje. A to je dobre. Čoraz viac ľudí sa zaujíma o spirituálne, mystické či ezoterické témy.
Existuje minerál, ktorý dary zhora ešte väčšmi umocní - je ním modrý kremeň. Hovorí sa, že jedinec, ktorý ho nosí so sebou, vidí a vníma veci, ktoré sú pred bežným zrakom skryté. Navyše, vďaka polodrahokamu dokáže viesť dialógy s anjelskými či elementárnymi bytosťami dobra.
Modrý kremeň dodáva pokoj a mier, osoží pri meditácii a rozjímaní. Z človeka kreše bytosť, ktorá otvorene a priamo komunikuje - a emócie si neschováva v útrobách.
Samozrejme, kremeň disponuje aj harmonizujúcim efektom na telo i dušu. Duši dodáva presvedčenie, že všetko je v poriadku; na úrovni fyzična blahodarne vplýva na mozog, nervy a zmyslové orgány. "Láme" bolesti hlavy.
Kameň, zvaný aj peacestone (kameň mieru), čistíme pod vodou a nabíjame na slnku.

Ďalšie vzácne minerály
Iolit - posilňuje schopnosť presadiť sa
Jadeit - prináša lásku
Kalcit - spevňuje a zakoreňuje
Kyanit - človeka zbavuje ťažkých myšlienkových foriem