Spoznávame krásu minerálov. Všetky polodrahokamy začínajúce sa na písmeno "L", "M" a "N"

30.03.2022

Pod zemou sa ukrývajú tisíce rôznych minerálov. Niektoré sú neznáme, niektoré používané denno-denne, a to aj v duchovných sférach. Silu kameňov zužitkúvajú nielen ezoterici; uplatnenie našli aj v cirkevnom svete. Z mnohých minerálov sa vyrábali liturgické predmety. Po magickej moci polodrahokamov siahali i dávnoveké národy. Starí Egypťania, Rimania či Gréci nimi liečili choré telá a privolávali bytosti šťastia a ochrany. Spoznajte kúzelný svet kameňov práve teraz. Postupne vám prinášame precízny mineralogický zoznam od A po Z. Dnes si posvietime na "elkové", "emkové" a "enkové" skvosty.


Labradorit - kameň prestavby mysle
Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že kľúčom k šťastnému životu je pozitívny um. Samozrejme, pri jeho budovaní sa vyžaduje denno-denná práca s hlavou. Jedným z podporných prostriedkov pri prestavbe mysle môže byť labradorit. Okrem toho, že "človečí" um zbavuje negácií, obáv, skepsy či záporných scenárov, ľudské ja ponára do módu pokoja a mieru. "Láme" stresové faktory a napätie. Osoží pri odstrihovaní sa od takzvaných bio-vampírov.
Labradorit pomáha aj pri spirituálnom zrení. Majstri ezoterických vied s ním paktujú pri pozitívnych rituáloch či ceremóniách. Zveľaďuje intuitívne vhľady. Spája s duchovnými poradcami či sprievodcami z vyšších dimenzií.
V neposlednom rade sa stará o čistenie minulostných tém na úrovni prírodnej mysle. Odbúrava zašlé spomienky, ktoré ostali uväznené vnútri človeka - a spôsobujú mu šarapatu v rôznych sférach bytia.
Čarovný kameň sa na úrovni energo-zdravia stará o harmonizáciu psychiky, nervov a tráviacich mechanizmov. Údajne tlmí bolesti hlavy.
Labradorit čistíme pod prúdom vody a nabíjame na nepriamom slnku.


Lapis lazuli - mystický poklad našich predkov
Vzácny kameň sa skladá z viacerých minerálov. Za hlbokú modrú farbu môže lazurit. Polodrahokam tvorí aj sodalit a kalcit. Zlatisté vločky, ligotajúce sa ako hviezdy na nebeskej klenbe, vytvára pyrit - kameň duchovnej hojnosti.
Lapis Lazuli priniesol do Európy Alexander Veľký. A určite mu je za čo ďakovať - lapis patrí k najtajomnejším minerálom všetkých čias. Už pri prvom dotyku s ním vás "ovanie" zvláštne nadpozemské fluidum. Prejdete uvedomením, že jednou z vašich kľúčových životných či osudových úloh je duchovne rásť. Odštartujete mocný prerod - začnete väčšmi načúvať potrebám duše či najvnútornejšieho dieťaťa, zosilníte spojivo so spirituálnymi vedami, siahnete po nasávaní mystických poznatkov. Zrazu sa pred vami otvoria úplne nové a nepoznané dimenzie. A budete sa do nich ponárať čoraz viac a viac.
Lapis je i kameňom vše-viery. Človek, ktorý ho nosí pri sebe, si celistvo uvedomuje blízkosť, prítomnosť, dotyky či impulzy Boha. Vníma anjelov, archanjelov, ale aj prírodné bytosti svetla. Indigový kameň sa postará o utriedenie a ujasnenie myšlienok. Zároveň má ochrannú funkciu - stráži pred pozemským energo-jedom. Utlmuje pokušenia a neresti rôzneho druhu.
V rámci zdravia zabezpečí vyrovnanejšiu psychiku. Údajne eliminuje bolesti hlavy a skvalitňuje spánok.
Lapis sa dobíja na mesačnom svite.


Larimar - posilňovač duchovných darov
Svojský minerál cibrí skryté zmysly - a človeku, ktorý ho nosí so sebou alebo pri sebe, umožňuje vidieť alebo vnímať veci, ktoré sú pred bežným zrakom skryté. Čarovný polodrahokam spája s bytosťami dobra, lásky a Svetla. A tiež s elementárnymi entitami a dobroprajnými duchmi prírody. Osoží pri meditácii a rozjímaní. Mnohí ezoterici ho majú umiestnený pri vykladacích kartách, vešteckých guliach či kyvadlách - poskytuje im ochranu i očistu zároveň.
Larimar je kameňom pokoja a mieru. Pomáha aj pri harmonizácii vzťahov - osobných, rodinných, priateľských i kolegiálnych. Hovorí sa, že dáva stopku všetkým jedincom, ktorí by nám mohli akýmkoľvek spôsobom uškodiť či ublížiť.
Na úrovni energo-zdravia sa stará o psyché, nervový i kardiovaskulárny systém.
Larimar čistíme pod prúdom vody. Priame slnko nemá rád - a preto ho treba dobíjať na mesačnom svite.


Mesačný kameň - minerál, ktorý osoží najmä ženám
Ako už vyplýva z názvu, polodrahokam je úzko spojený s nocou, lunou, intuíciou a so spiritualitou. Človeku otvára tretie oko, posilňuje jasnovidné schopnosti, spája s duchovnými bytosťami, privoláva anjelov aj víly. Kameň oplýva rôznymi farbami - od bielej, cez žltú, oranžovú, až po zelenkavú. Najväčšie náleziská sú v Indii a v Austrálii.
V žene, ktorá ho nosí so sebou - napríklad v podobe šperku - prebúdza Afrodité, teda internú bohyňu. Rozpúšťa škodlivé minulostné emócie v podobe smútku, žiaľu, viny, hanby, neodpustenia. Vďaka mesačnému kameňu sa aj zo šedej myšky môže vykľuť hotová kráľovná.
Na úrovni energetického zdravia môže blahodarne vplývať na urogenitálny trakt - genitálie, močový mechúr, močové cesty a obličky.
Raz za čas ho opláchneme v čírej vode a necháme nabiť na lunárnom svite.


Nefrit - polodrahokam krásy
Nefrit bol kedysi kameňom vyvolených - mala ho len máloktorá žena. A tá, ktorá si ho dožičila alebo ním bola obdarovaná svojím mužom, vraj disponovala obrovskou krásou. Hovorievalo sa, že vzácny minerál zabezpečuje "opeknenie" tela aj duše.
Predkovia pripisovali zelenkavému kameňu silné liečivé účinky. Už starí Číňania vyrábali z nefritu čase, z ktorých pili - pretože verili, že takzvaná nefritová voda z nich vyplaví všetky fyzické aj nefyzické toxíny. Amulety z kameňa ich mali zbavovať škodlivých energií. Nefrit vraj prikladali na oblasť obličiek, ktoré údajne zbavovali zápalov. Minerál osožil celému urogenitálnemu traktu. Milovníci litoterapie sú tiež presvedčení, že nefrit prináša nositeľovi pokoj a mier. Skvalitňuje spánok a tlmí bolesti hlavy - stačí ním masírovať spánky.
Zelenkavý kameň čistíme pod prúdom vlažnej vody a nabíjame na nepriamom slnku.

 
Ďalšie vzácne minerály
Larvikit - posilňuje komunikáciu
Lepidolit - sny a túžby človeka prenáša do "dajného" univerza
Líbyjské sklo - ja človeka chráni pred vplyvmi okultizmu a škodnej mágie
Limnokvarcit - zbavuje emočných blokád
Limonit - eliminuje strachy
Magnetit - priťahuje hojnosť
Magnezit - oslobodzuje od napätia
Malachit - privoláva anjelov lásky
Mastenec - osoží pri odpúšťaní
Morganit - cibrí intuíciu
Mramor - povzbudzuje dravosť a ctižiadostivosť
Muskovit - "láme" medziľudské nešváry a nezhody
Mušľa - z človeka kreše optimistického jedinca, ktorý vždy vidí svetlo, teda možnosti; a nie tmu, čiže prekážky