Všetko o tajomnom čísle 7

18.04.2024

Z úst bežných ľudí, ale aj majstrov spirituálnych vied sa často dozvedáme, že sedmička je šťastným číslom, ktoré prináša zdar do všetkých oblastí života. Je to naozaj tak alebo sa za zaužívanou frázou ukrýva iba nedostatočné poznanie magického významu danej cifry?

Keď sa na kúzelnú sedmičku pozrieme z čisto pragmatického a racionálneho hľadiska, je to cifra ako každá iná. Matematici vedia, že ide štvrté prvočíslo. Deťom sa zas sedmička spája s rozprávkami. Veď takmer každá z nich sa začína vetou "Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami a siedmimi dolinami..." . Dospelý jedinec si číslo 7 väčšinou spája so siedmimi dňami v týždni. Štvornásobok čísla indikuje počet dní v lunárnom mesiaci. Veriacim zrejme pri vyslovení mystickej číslice napadne 7 hriechov.

S číslom 7 vo veľkom narábali mezopotámski duchovní, ktorí radi skúmali hviezdnu oblohu. Na mušku si vzali päť viditeľných obežníc, pridružili k nim Slnko a Mesiac a každý nebeský útvar prepojili s iným božstvom. Boli presvedčení, že všetkých sedem mocností má vplyv na pozemské dianie, a teda aj na samotných ľudí.

Sedmičku si ctili aj Sumeri. Hovorili o nej ako o najmystickejšom čísle. O osude Univerza podľa nich rozhodovalo sedem bohov a bohýň, do podsvetia viedlo sedem brán a stálo tam sedem sudcov, potopa sveta trvala presne sedem dní.

Je zaujímavé, že číslo 7 sa objavuje aj u iných národov, ktoré nemali v daných časoch žiadne styky so Sumermi či Mezopotámcami. Všetci tvrdili jediné – sedmička je opradená pavučinou záhad, tajomnosti a mágie.

Aj dnes je číslo 7 zahalené rúškom spirituality. Hovorí sa, že ľudia, ktorí majú v dátume narodenia sedmičky, prípadne súčet všetkých číslic v ich dátume dáva výslednú cifru 7, sú mimoriadne senzitívni, intuitívni, zaujímajúci sa o veci medzi nebom a zemou. Zároveň musia bojovať s mnohými životnými peripetiami, prekážkami, problémami – a to všetko kvôli tomu, aby sa poučili, a teda aby duchovne narástli.

Podľa staro-indickej astro-numerológie sú "sedmičkovci" ovplyvňovaní mesačným uzlom Ketu. Ten dáva do vienka zvraty, údery, buchnáty, nečakané pády. Všetky tieto "negácie" majú dôležité poslanie – ide o nebeské skúšky, ktoré majú u príslušného jedinca otestovať pevnosť psychiky, silu vôle a moc viery v Boha.

Osoby, ktoré sa narodili 7., 16. alebo 25. dňa v ktoromkoľvek mesiaci, prípadne tí ľudia, u ktorých dáva súčet všetkých číslic v dátume narodenia výslednú cifru 7, musia niesť na svojich pleciach početné bremená. Sedmička im zároveň prináša hĺbku, duchovno, badáteľské ja. Oplývajú umeleckým a estetickým cítením, drieme v nich silná empatia a ľudskosť, radi filozofujú, hľadajú Boha. Vytvárajú si vlastné náboženské optiky. Láka ich alternatívna medicína a liečiteľské praktiky. Milujú cestovanie. Často sú atakovaní vnútorným nepokojom a zovretosťou. Bojujú aj s internými démonmi, ktorí ich napĺňajú škodlivými myšlienkami alebo emóciami – strachmi, obavami, hnevom, jedovatosťou, pocitmi viny.

Podobný charakter má aj takzvaný sedmičkový rok, ktorým raz za čas prechádza každý z nás. Počas daného obdobia bdie nad naším ja uzol Ketu – alebo takzvaný dračí chvost. Do bežného diania prináša množstvo ťažkostí, skúšok a lekcií, testovanie a preverovanie ľudí, zbytočné diskusie, úbytok osobnej energie a materiálne útrapy, ale aj mimoriadne silné duchovné zrenie, a teda lepšie spoznávanie života ako takého i vlastnej osobnosti.