Výsostne slovenský minerálny kameň. A mimoriadne duchovne silný. Viete, o akom polodrahokame je reč?

13.07.2020

Prírodné bohatstvo našich regiónov je pestré. Rozmanitosť fauny, flóry, množstvo minerálnych prameňov či vzácne biotopy radia Slovensko medzi európske unikáty. Jedineční sme aj vďaka rozsiahlym náleziskám minerálov. Jeden z nich je obzvlášť cenený kvôli svojej hodnote a kvalite, a to v celosvetovom meradle. Reč je o opále. Vyskytuje sa len na niekoľkých miestach sveta - a jedným z nich sú aj Dubnícke opálové bane na východe krajiny. 

Svetoznáme nálezisko drahého opálu sa nachádza v severnej časti sopečného masívu Slánskych vrchov medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa.

Drahý opál je najstarším známym opálom. Samotný názov sa vyvinul z termínu upala, čo v sankriste znamená drahokam. Kameň očarí hrou dúhových farieb, známou ako opalescencia. Už starí Gréci považovali drahý opál za rovnocenný diamantu. Samotný vznik opálu je spojený s vulkanickými činnosťami, presnejšie s ich záverečným štádiom. Z chladnúcich magiem v hlbinách matky zeme sa uvoľňovali hydrotermálne roztoky s vyšším obsahom kremičitých gélov. Ich vytvrdnutím v puklinách a dutinách vznikli opály. Spolu s drahým opálom sa tu nachádzajú aj ďalšie odrody opálu s odlišnou farebnosťou a priesvitnosťou - opál mliečny, sklený alebo voskový.


Prvá písomná zmienka o drahom opále na našom území je zo 14. mája 1597 v povolení, ktoré vydal cisár Rudolf II. Najrozsiahlejšie ťažobné práce odštartovali v polovici 18. storočia a trvali takmer 200 rokov. Rozmach ťažby sa viaže s menom viedenského klenotníka Salomona Johanna Nepomuka Goldschmidta a jeho rodiny, ktorý nebol len klenotník, ale aj geológ a obchodník. V roku 1771 sa našiel doteraz najväčší známy kus drahého opálu - Harlekýn. Vážil 594 g a ohodnotili ho na 700 tisíc holandských guldenov. Dnes ho možno obdivovať v prírodovednom múzeu vo Viedni. So začiatkom ťažby opálu v Austrálii, ktorá bola podstatne lacnejšia, sa v úvode 20. storočia ťažba opálu na Slovensku a v okolitých banských osadách skončila.


Slovenský opál kedysi milovala aj rodina Napoleona Bonaparteho. Francúzska cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál zvaný Oheň trójsky. Mal vraj 700 karátov. Momentálne jeho umiestnenie nie je známe.


Opály boli v minulosti opradené početnými legendami. Toto sú niektoré z nich:
- Počas viktoriánskej éry vo Francúzku boli rozšírené povery o ich spojení s čiernou mágiou.
- V Číne verili, že mystickú moc opálu môže využiť len osoba čistého srdca. Ostatným ľuďom sa kameň vypomstí. Pre záletníkov a sebcov prináša smolu.
- Opál bol vraj ochranným kameňom zlodejov, lupičov a špiónov. Hovorilo sa, že ak ho dlhoprstý nosí so sebou, stáva sa pre okolie neviditeľný.
- Zásnubné prstene nesmú obsahovať opál; inak sa nová nevesta rýchlo stane vdovou.
- Európania verili, že opál sa podobá na takzvané zlé oko. Autorom tohto tvrdenia bol v 19. stor. škótsky literát Walter Scott. V jednom z diel spomína barónku, ktorá nosí opálový talizman s nadprirodzenou silou. Vládkyňa umiera, keď kvapka svätenej vody dopadne na opál. Kniha bola nesmierne populárna. Ľudia si na jej základe spojili opál s nešťastím a so smrťou. Predaj kameňov vtedy klesol o 50 percent.
- V neposlednom rade sa razila teória, že lesk opálu sa stráca súbežne so smrťou jeho nositeľa.Najvzácnejšie opály sú tie, ktoré disponujú tmavými kolórami. Čím viac sa odtieň kameňa blíži k "ponurejším" farbám, tým väčšmi sa jeho "farbohra" stáva pre oko atraktívnejšou. Preto sú najžiadanejšie aj najdrahšie čierne opály.


Minerál sa zvykne "pančovať". Za napodobeninu prírodného kameňa, ktorý sa taktiež predáva v klenotníctvach, vďačíme francúzskemu vedcovi Pierrovi Gilsonovi. V súčasnosti ide o najkvalitnejšiu imitáciu vzácneho minerálu. Jeho výroba trvá 14 až 18 mesiacov. Niektoré ázijské firmy dokonca napodobňujú už aj nepravý Gilsonov opál. Používajú zmiešaninu plastu a skla.

Opál je na spirituálnej báze kameňom radosti, optimizmu, nadšenia. Nositeľovi prináša pozitívne udalosti. Zároveň je minerálom životných transformácií. Ten, kto nosí opál so sebou, sa nebojí nových výziev. Zabúda na strachy - a prebúdza v sebe takzvanú dračiu energiu. Kameň posilňuje sebaúctu a zveľaďuje ducha tvorivosti. Osoží pri mystických alebo ezoterických úkonoch. Na úrovni fyzična alebo psychična blahodarne vplýva na imunitný aj nervový systém. Harmonizuje oči a respiračný trakt. Osoží pri poruchách spánku. Samozrejme, nenahrádza klasickú liečbu; je iba energizujúcim doplnkom.

Opál sa čistí pod prúdom vody a nabíja na mesačnom svite.