Záhada zvaná "ľaváci". Sú títo ľudia spirituálnejší?

13.08.2021

I napriek tomu, že sa píše 21. storočie, stále sa nájdu ľudia, ktorí ľavákov považujú za menejcenných, nešikovných či outsiderských. Dôvodom sú mylné zaužívané dogmy z minulosti, keď sa osoby používajúce za primárnu ľavú ruku nazývali vyvrheľmi. Spoločnosť ich hádzala do pomyselného vreca s jedincami druhej kategórie, ba dokonca sa povrávalo, že takéto bytosti oplývajú škodlivými čarodejníckymi schopnosťami a majú kontakt so samotným diablom. V stredoveku ich mučili a trýznili - so snahou preonačiť ich na pravákov. Skutočnosť je však iná: ľaváci majú v porovnaní s pravákmi oveľa viac "chochmesu". Medzi ľuďmi na celom svete jestvuje približne desať až dvanásť percent tých, ktorí v bežnom živote uprednostňujú ľavú ruku. Mimochodom, 13. august je dňom ľavákov.

Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Wolfgang Amadeus Mozart, Mark Twain, Franz Kafka, Marie Curie-Sklodowska, Isaac Newton, Bill Gates či Woody Allen - aj tieto osobnosti radíme do spektra ľavákov. A zároveň do "vejára" mimoriadne úspešných ľudí. Takzvaná ľavácka šikovnosť je vraj podmienená tým, že mozog "tých druhých" je od prírody štruktúrovaný inak ako mozog pravákov. Okrem toho, že ľaváci - na rozdiel od pravákov - využívajú pri bežných činnostiach viac pravú mozgovú hemisféru, niektorí z nich majú tiež vycibrenejšiu schopnosť obe polovice mozgu prepájať. A to je osožné napríklad pri rýchlom rozhodovaní a riešení komplikovaných problémov.


V pravej polovici mozgu sídli naša fantázia a predstavivosť. S pravou hemisférou sú späté emócie, schopnosť empatie a tvorivý duch. Aj preto nájdeme veľa ľavákov trebárs medzi muzikantmi, kreatívnymi umelcami, architektmi či šachovými majstrami. "Ľavorukých" však objavíme aj v spirituálnych vedách. Dokonca sa hovorí, že až 70 percent všetkých ezoterikov používa ako dominantnú ľavú ruku. Zrejme je to preto, že pravá hemisféra zodpovedá za intuíciu a danosť vnímať veci, ktoré sú pred bežným zrakom skryté. Kľúčová pravá časť mozgu žičí jasnovideniu, jasnocíteniu a takzvaným psychologickým "vhľadom", čo znamená, že ľaváci vedia v iných osobách priam brilantne čítať a analyzovať ich pravé Ja.