TURMALÍN

Mystický kameň magmatického rázu vzniká v hlbinách matky zeme. Používa sa v elektrotechnike, ale aj v ľudovom liečiteľstve, a to po celom svete. Najväčšie náleziská sú v Afganistane, Brazílii alebo v Mexiku. Turmalín môže mať rôzne farby - hnedú, zelenú i červenú. Mimoriadne silnými vibráciami oplýva čierny, ale i takzvaný melónový turmalín, v ktorom sa prelínajú viaceré kúzelné kolóry.

Energetická sila kameňa: turmalín premieňa všetko, čo je negatívne a záporné, na dobro a svetlo. Posilňuje takzvaný ochranný štít človeka - anjelskú strážnu matricu. Na základe toho sa povzbudzuje jeho schopnosť automaticky odbíjať ťaživé a bremenné energie - najmä také, ktorých autormi či tvorcami sú iní ľudia. Kúzelný minerál zvyšuje bázu sebalásky, sebaúcty a sebahodnoty. V živej bytosti láme škodlivé alebo deštruktívne vlastnosti a črty - nabúravajúce alebo ohrozujúce jeho prirodzené svetlo. Turmalín sa odpradávna používa počas rituálov alebo obradov. Hovorí sa mu aj kameň skúsených šamanov. Osoží pri channelingu - teda vytváraní komunikačného spojiva s duchovnými sférami. Cibrí intuíciu a danosť vnímať a vidieť veci či bytosti, ktoré sú voľným okom nepostrehnuteľné. Povzbudzuje chuť po ezoterickom či spirituálnom poznaní. Likviduje zlých duchov a entity z nízkohmotných sfér. Počas noci stráži pred démonickými silami. Zaháňa strach a obavy, ničí deštruktívne myšlienkové formy, posilňuje optimistického ducha. Na fyzickej báze - v podobe alternatívneho liečebného prvku - priaznivo vplýva najmä na trávenie, nervy a psychiku. Z orgánov uvoľňuje napätie, tenziu a kŕče. Samozrejme, nenahrádza klasickú lekársku pomoc; je iba doplnkom. 

Zaujímavosť o polodrahokame: podľa tradičného hinduizmu je turmalín najsilnejším energo-komponentom pri harmonizovaní čakier. Ak človek vie, ktoré centrum má zablokované, musí si zadovážiť turmalín vo farbe prislúchajúcej k oslabenej čakre. Potom s ním stačí meditovať, prípadne si ho prikladať na oblasť, kde má čakrová vrtuľa svoj kľúčový bod.

Legenda o vzniku kameňa: jedna zo starých povrávok hovorí, že turmalín zoslali na zem božstvá, a to v časoch, keď sa zemi, a teda ani ľuďom príliš nedarilo. Bolo to v období chudoby, súženia a chorôb. Na nebeskej klenbe sa vraj znenazdajky objavila obrovská dúha. Tam, kde dopadal jej chvost, vzniklo mohutné nálezisko turmalínov. Každému, kto si uchmatol čo i len jediný minerál, sa život obrátil hore nohami - samozrejme, v pozitívnom slova zmysle. 

Turmalín čistíme pod vodou a nabíjame na polotieni.