Spoznávame krásu minerálov. Všetky polodrahokamy začínajúce sa na písmeno "G", "H" a "CH"

22.01.2022

Pod zemou sa ukrývajú tisíce rôznych minerálov. Niektoré sú neznáme, niektoré používané denno-denne, a to aj v duchovných sférach. Silu kameňov zužitkúvajú nielen ezoterici; uplatnenie našli aj v cirkevnom svete. Z mnohých minerálov sa vyrábali liturgické predmety. Po magickej moci polodrahokamov siahali i dávnoveké národy. Starí Egypťania, Rimania či Gréci nimi liečili choré telá a privolávali bytosti šťastia a ochrany. Spoznajte kúzelný svet kameňov práve teraz. Prinášame vám precízny mineralogický zoznam od A po Z. Dnes si posvietime "géčkové", "háčkové" a "cháčkové" skvosty.


Granát
Granát je v prvom rade kameňom sily, energie, vytrvalosti, vervy, vôle. Ľudia, ktorí ho nosia so sebou alebo s ním meditujú, nevedia, čo je únava, vyčerpanosť, vyhorenie. Ustavične sa v nich zažína takzvaný oheň životnej plodnosti a tvorivosti. Disponujú radostným osobnostným fluidom a pozitívnym očakávaním. Vedia, že všetky sny alebo túžby, ktoré driemu v ich hlavách, sa teraz alebo neskôr pretavia do reality. Krvavý kameň odháňa takzvaných duchov strachov a obáv - ktorí človeka často atakujú a paralyzujú. Vplyvom ich blízkosti a pôsobenia sa z neho stáva zablokovaný jedinec, neschopný pohnúť sa z miesta.
Polodrahokam rozpúšťa materiálne blokády. Osoží pri magnetizovaní úspechu, zdaru, prosperity, hojnosti, blahobytu. Do vzťahov vnáša príťažlivosť, erotickosť, zdravú intimitu.
Granát čistíme i nabíjame na slnku.

Heliolit
Hovorí sa, že heliolit alebo tiež slnečný kameň privoláva sudičky šťastia, hojnosti, duchovného aj materiálneho blahobytu. Svoje o tom vedeli aj starí Egypťania, ktorí z minerálu vyrábali rozmanité rituálne či ochranné predmety. Tamojšie ženy sa ozdobovali osobitými kamennými talizmanmi. Polodrahokam slnka cibrí ducha optimizmu. Človek, ktorý ho nosí so sebou, sa vraj stále usmieva. Cibrí sa jeho myseľ - je pokojnejšia, stabilnejšia, pozitívnejšia. Likviduje fóbie, depresie, strachy, obavy, stresové faktory, napätie, tenziu. Údajne odstraňuje i únavu. Zveľaďuje sebalásku. Nositeľ minerálu si uvedomuje svoje kvality - a nebojí sa ich manifestovať. Prezentuje to, v čom vyniká. Nehanbí sa, neschováva v pomyselnej ulite. Dokáže povedať "nie" vždy, keď treba. Odstrihuje od seba ľudí, ktorí mu akýmkoľvek spôsobom škodia či ubližujú alebo ktorí zasahujú do jeho práv. Slnečný kameň je odroda kremičitanu, ktorá očarí svojou farbou i nevšednými odleskami. Heliolit blahodarne vplýva najmä na tretiu, čiže solárnu čakru. Možno si z neho pripraviť aj liečivú "kamienkovú vodu".
Polodrahokam sa čistí aj dobíja na slnku.

Hematit
Zvláštny kameň je uzemňovacím minerálom. Z človeka sa vďaka zemskému pokladu stáva silný, pevný, rázny a rozhodný jedinec, plniaci si svoje sny a túžby - bez ohľadu na možné prekážky či peripetie.
Hematit prináša mier, čistí spory a hádky, urovnáva dlhodobé konflikty. Hovorí sa, že pomáha pri súdoch a úradných "naťahovačkách". Zvyšuje sebavedomie, sebaúctu a sebalásku. Dodáva chuť čeliť stále novým a novým životným výzvam. Odstraňuje plachosť a utiahnutosť.
Zaháňa nespavosť.
Hematit sa čistí pri plameni sviečky - živlom ohňa. Stačí ho na chvíľku nechať pri ohnivom elemente - a kameň sa okamžite "rozjasní". Minerál nabíjame na slnku.

Chalcedón
Každý polodrahokam oplýva unikátnou energiou. Jeden z nich má však energie o čosi viac - reč je o chalcedóne, mineralogickej odrode kremeňa. Jeho farba je širokospektrálna. Môže byť biely, červený, zelený, hnedý aj čierny. K najkrajším kúskom patria modrasté chalcedóny, pripomínajúce nebeskú klenbu.
Magický polodrahokam je jedným z najstarších známych minerálov na svete. Názov dostal podľa starogréckeho mesta Chalkedon, kde boli v tej dobe najznámejšie náleziská vzácneho kameňa. Tamojší ľudia boli presvedčení, že ten, kto má doma čo i len kúsok chalcedónu, nepozná biedu - ani duchovnú, ani materiálnu. Starí Gréci pripisovali kúzelnému pokladu zeme mystické schopnosti. Okrem celostného šťastia mal priťahovať lásku. S minerálom vykonávali aj rituálne úkony - napríklad aj na ochranu pred nepriateľmi, sokmi a zlými duchmi.
Chalcedón sa nachádza na mnohých miestach planéty. Vzniká v dutinách hornín rozličných typov, najmä v lávach. Veľká časť chalcedónu sa tvorí pri relatívne nízkych teplotách kryštalizáciou roztokov bohatých na oxid kremičitý. Môže však vznikať aj ako produkt dehydratácie opálu. Zaujímavosťou je, že chalcedón má podobné vlastnosti ako opál, od ktorého sa však odlišuje vyššou hustotou. Boží kameň nájdeme aj v hlbinách našskej zeme - v Žiarskej kotline, Starej Kremničke alebo Hliníku nad Hronom.
Na spirituálnej úrovni harmonizuje, odbúrava stresy, stráži pred negatívnymi energiami rôzneho druhu. Hovorí sa, že človeku, ktorý ho nosí so sebou - či už vo forme kameňa v prírodnej forme, alebo v podobe šperku - priťahuje lásku, čiže skutočnú spriaznenú dušu. Polodrahokam v domácnosti utužuje vzťahy - a familiárne "bunky" zbavuje závisti z okolia.
Chalcedón má rád sviežu vodu - občas ho v nej opláchnite a nechajte vyschnúť na slnku.

Ďalšie kamenné skvosty
Gagát - zaháňa smútok, napríklad aj z odchodu blízkej osoby na onen svet
Galenit - odbúrava ťažké myšlienky
Girasol - osoží pri meditáciách a pozitívnych obradoch
Goethit - motivuje a inšpiruje
Halit - čistí rozličné blokády v človeku i priestore
Heliotrop - chráni pre energo-upírmi
Hemimorfit - povzbudzuje životné šťastie
Heulandit - kreše ego
Howlit - pôsobí na celkovú rovnováhu človeka
Chalkopyrit - privoláva úspech a prosperitu
Chiastolit - podľa ezoterikov zvyšuje dlhovekosť
Chryzokol - cibrí komunikáciu
Chryzopras - harmonizuje čakry aj auru