Spoznávame krásu minerálov. Všetky polodrahokamy začínajúce sa na písmeno "O" a "P"

15.07.2022

Pod zemou sa ukrývajú tisíce rôznych minerálov. Niektoré sú neznáme, niektoré používané denno-denne, a to aj v duchovných sférach. Silu kameňov zužitkúvajú nielen ezoterici; uplatnenie našli aj v cirkevnom svete. Z mnohých minerálov sa vyrábali liturgické predmety. Po magickej moci polodrahokamov siahali i dávnoveké národy. Starí Egypťania, Rimania či Gréci nimi liečili choré telá a privolávali bytosti šťastia a ochrany. Spoznajte kúzelný svet kameňov práve teraz. Postupne vám prinášame precízny mineralogický zoznam od A po Z.


Obsidián - stopercentný ochranca
Čierny, vločkový, strieborný alebo zlatý obsidián disponujú silnými strážnymi energiami. Svojho majiteľa chránia pred vlastnými negatívnymi energiami - strachom, obavami, zlobou, nenávisťou, žiarlivosťou, smútkom či pomstychtivosťou, ale aj pre cudzími zápornými vibráciami v podobe neprajnosti, závisti, či dokonca krutých kliatob. Rozpúšťajú negatívne vlastnosti a charakterové črty - umožňuje nám pozrieť sa na samých seba v čistom zrkadle pravdy. Eliminujú karmické aj rodové záťaže, rušia nevýhodné predinkarnačné zmluvy či dohody.
Kameň pomáha pri predvídaní budúcnosti. Guľa z čierneho obsidiánu poslúži pri veštení. Mali by ju ale používať iba tí ľudia, ktorí dokážu vo svojom vedomí spracovať všetko, čo uvidia, a využiť to v prospech najvyššieho dobra.
Na úrovni energetického zdravia sa stará o vyplavovanie škodlivín z organizmu.
Obsidián čistíme aj nabíjame na slnku.


Olivín - balzam na dušu
Prekrásny zelenkavý polodrahokam, ktorý Rimania nazývali zlatým kameňom, schopným prinášať duchovnú aj materiálnu hojnosť, zabezpečuje mier, pokoj a harmóniu. Stačí sa zaň zadívať alebo ho jemne držať v rukách - a človek okamžite pocíti príliv blahodarnej energie. Minerál sa v minulosti hojne využíval pri výzdobe kostolov. Uplatnenie našiel najmä v období baroka. Najväčšie náleziská sú na území Mjanmarska, Číny alebo Afganistanu. Zaujímavé kúsky však ukrýva aj naša zem - predovšetkým v okolí Žiaru nad Hronom.
Človeka, ktorý ho nosí alebo s ním medituje, zbavuje nepekných myšlienok či emócií. Hasí jeho škodlivý interný oheň, a tak sa z neho stáva láskyplná a mierumilovná osoba. Eliminuje hnev, zlosť, nenávisť, ale aj agresívne správanie či žiarlivostné tendencie. Pomáha pri odpúšťaní tým, ktorí ranili naše city. Čistí medziľudské nezhody - prináša do nich zdravé a vše-prospešné kompromisy. Utužuje partnerské, manželské, ale i rodinné vzťahy. Osamelým osobám osoží pri magnetizovaní spriaznenej duše.
Na fyzickej báze - v podobe alternatívneho liečebného prvku - priaznivo vplýva na kardiovaskulárny systém a obličky.
Olivín čistíme aj nabíjame pod tečúcou vodou.


Ónyx - šamanský kameň
Hojne sa využíva nielen v šperkárstve, ale aj v ezoterických alebo šamanských kruhoch. Bohaté náleziská sú v Taliansku či Nemecku. Ónyxové poklady ukrýva aj naša zem - pekné kúsky objavili napríklad pri Leviciach. V minulosti sa verilo, že jagavý minerál má afrodiziakalne účinky. Aj preto ho chtivé dámy namáčali do vína tým mužom, ktorých chceli obalamutiť a zviesť.
Netradičný minerál je predovšetkým kameňom ochrany a stráže. Okolo majiteľa vytvára energetické murivo, za ktoré nepreniknú žiadne škodlivé vibrácie alebo jedom napustené šípy. Hovorí sa, že človeku, ktorý nosí šperk z ónyxu, sa zlí alebo zákerní ľudia vyhýbajú velikánskym oblúkom. Polodrahokam cibrí osobnú silu ľudskej bytosti. Pomáha jej zvládať zložité alebo komplikované situácie. Ukazuje svetlo, teda možnosti - a tlmí tmu, čiže prekážky. Aktivuje vervu, dynamiku, zdravú ctižiadostivosť. Do majiteľa vnáša presvedčenie, že dokáže všetko, čo si zaumieni - len v to musí uveriť. Povráva sa, že ónyx privoláva takzvané prajné sudičky, schopné privodiť človeku celostnú hojnosť - aj duchovnú, aj materiálnu. Na fyzickej báze - v podobe alternatívneho liečebného prvku - priaznivo vplýva na pohybový aparát, ale aj psychiku.
Kameň čistíme vo vode a nabíjame na nepriamom slnečnom svite.


Opál - kameň opradený mystériami
Prírodné bohatstvo slovenských regiónov je pestré. Rozmanitosť fauny, flóry, množstvo minerálnych prameňov či vzácne biotopy radia našu kraijnu medzi európske unikáty. Jedineční sme aj vďaka rozsiahlym náleziskám minerálov. Jeden z nich je obzvlášť cenený kvôli svojej hodnote a kvalite, a to v celosvetovom meradle. Reč je o opále. Vyskytuje sa len na niekoľkých miestach sveta - a jedným z nich sú aj Dubnícke opálové bane na východe krajiny. Svetoznáme nálezisko drahého opálu sa nachádza v severnej časti sopečného masívu Slánskych vrchov medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa.
Drahý opál je najstarším známym opálom. Samotný názov sa vyvinul z termínu upala, čo v sankriste znamená drahokam. Kameň očarí hrou dúhových farieb, známou ako opalescencia. Už starí Gréci považovali drahý opál za rovnocenný diamantu.
Slovenský opál kedysi milovala aj rodina Napoleona Bonaparteho. Francúzka cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál zvaný Oheň trójsky. Mal vraj 700 karátov. Momentálne jeho umiestnenie nie je známe.
Opál ja na duchovnej báze ochranným minerálom. Hovorí sa, že "láme" akékoľvek kliatby. Stráži pred osobami, ktoré praktizujú čiernu mágiu. Odvracia nešťastia a "buchnáty" osudu. Staré čarodejnícke knihy uvádzajú, že keď zomiera majiteľ opálu, polodrahokam automaticky stráca lesk a ligot.
Na úrovni fyzična alebo psychična blahodarne vplýva na imunitný aj nervový systém. Osoží pri poruchách spánku.
Opál sa čistí pod prúdom vody a nabíja na mesačnom svite.


Prehnit - "likvidátor" hriechov
Dnešná doba, žiaľ, žičí flirtom a nevere. Samozrejme, kľúčom k predchádzaniu nešvárom je ustriehnutie hormónov a uvedomenie si, koľko zla by napáchalo necnostné správanie.
Ak máte pocit či podozrenie, že vaša polovička má takzvané kučeravé myšlienky, pomôžte jej korigovať ich - a to vďaka prehnitu. Ide o vzácny kameň, ktorý dáva do súladu potreby srdca a rozumu. Nositeľovi prináša pokoj a mier. Rozpúšťa prvky takzvanej energetickej genetiky - teda škodlivé emočné kódy, ktoré prechádzajú z pokolenia na pokolenie. Zmierňuje depresívne stavy. Údajne "búra" aj závislosti, trebárs od návykových látok či alkoholu.
Človeku osoží pri zbavovaní sa zlých spomienok - najmä citového či intímneho charakteru. Navyšuje sebadôveru. Silne osoží aj pri meditačných ceremóniách.
Na úrovni fyzična blahodarne vplýva na srdcovo-cievny, nervový a genitálny trakt. Je nápomocný pri dne, obličkovej kolike, poruchách potencie. Regeneruje organizmus po zraneniach alebo dlhodobých chorobách.
Kameň čistíme pod prúdom vody, nabíjame na nepriamom slnečnom svite.


Pyrit - "privolávač" peňazí
Vzácny kameň je minerálom vše-hojnosti. Ľudia, ktorí ho vlastnia, si plne uvedomujú, že k harmonickému životu potrebujú aj finančné istoty. Menia tak svoju osobnú vibráciu, na základe čoho sa stávajú magnetom na peniaze. Zároveň s nimi dokážu hospodárne narábať - doprajú sebe aj okoliu, no zároveň sú zdravo šetrní.
Pyrit predstavuje účinný energetický štít. Blokuje všetky negatívne energie. Pokiaľ budete tento vzácny minerál nosiť pri sebe, ochráni vás pred zlom aj úrazmi. Zvyšuje životnú aktivitu. Z človeka sa vďaka pyritu stáva dynamický jedinec, ktorý hravo plní všetky životné ciele. Čistí myseľ a ukazuje východiská z krízových situácií.
Na fyzickej úrovni posilňuje tráviaci trakt. Lieči chronické bolesti.
Pyrit čistíme pri plameni sviečky - elementom ohňa. Kameň stačí umiestniť do blízkosti sviece. Minerál sa nabíja na nepriamom slnečnom svite.


Ďalšie vzácne minerály
Pazúrik (rohovec) - posilňuje medziľudské vzťahy
Pietersit - dodáva sebavedomie
Porcelanit - osoží umelcom
Prasem - likviduje vnútorné napätie
Púštna ruža - prináša lásku do všetkých "buniek" života


Upozornenie: Minerálne kamene nenahrádzajú klasickú lekársku pomoc. V prípade zdravotných ťažkostí kontaktujte svojich lekárov.