Maxi bylinkový horoskop - ktorá je vaša osobná liečivka?

22.04.2020

Rok čo rok trápia našincov tie isté choroby. Žiaľ, mnohé sa končia odchodom na druhý svet. Bojujeme najmä s ochoreniami srdca, ciev, hypertenziou, cukrovkou, ale i zákernou rakovinou, pričom počet osôb so zhubnými nádormi narastá. Dôvody? Dedičnosť, uponáhľaná doba, oslabené energetické telo a, samozrejme, nesprávna životospráva. Stále jeme veľa mastného a sladkého. Ak chcete s pliagami zatočiť, popri klasickej medicíne skúste siahnuť po bylinkách. Veď už i naše prababičky vedeli, že čo rastlinka, to mocný liečivý poklad. Pripravili sme pre vás jedinečné bylinkárium na aktuálne obdobie. Ku každému znameniu zverokruhu prislúcha iná magická rastlinka - majúca blahodarný vplyv na fyzické telo človeka. Z byliniek si môžete vyrobiť čaje, odvary či tinktúry.

Všetky rastliny zároveň oplývajú špecifickou mystickou energiou, ktorá dokáže "zatočiť" s ťažkými emóciami a vibráciami. Bylinky stačí umiestniť do domácnosti - napríklad vo forme sušených lístkov či kvetov, nasypaných do keramickej misky.

O užívaní akejkoľvek rastlinky sa vždy poraďte s lekárnikom či lekárom. Dodržujte dávkovanie na škatuľke. 


BARAN

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

"Masa" povinností ovplyvní vašu psychiku. Vplyvom vypätia a stresu hrozia bolesti hlavy alebo starosti s nervovým systémom. Bojovať môžete aj s vyčerpanosťou a nespavosťou.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Valeriána lekárska

Bylinka je známa pod mnohými menami - naši predkovia ju nazývali baldriánom, kozlíkom či mačacou zelinou. Hovorievalo sa, že každú rastlinku stráži takzvaná sudička dobrých vzťahov. Ak si človek vezme domov čo i len jediné stebielko liečivej bylinky, do jeho rodu a rodiny sa "vnesú" harmonizujúce energie, ktoré urovnajú všetky spory, konflikty a hádky.

Ide o trvácu rastlinku, dosahuje výšku až jedného metra. Kvety sú bieloružové. Valeriánu nájdeme v kroviskách, na lesných svahoch či vlhkých lúkach, ale aj pri potokoch. V niektorých krajinách sa pestuje na farmaceutické účely.

Valeriána lekárska je bylina s upokojujúcimi účinkami. Blahodarne vplýva na nervový systém a používa sa pri podráždenosti - najmä vplyvom stresov a vyčerpania. Pomáha prekonávať chronické poruchy spánku, depresie a hysterické stavy. Uvoľňuje svalové napätie, harmonizuje činnosť srdca, tlmí bolesti hlavy, pôsobí proti žalúdočnej neuróze i črevným ťažkostiam.


Energetické účinky

Valeriána odháňa zlých duchov a démonov, ktorí človeku bránia zaspať. Uvoľňuje myseľ a zbavuje ju nánosov z minulosti, ako i strachov z budúcnosti. Človeka učí žiť pre moment "tu a teraz".


BÝK

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

Býci, pripravte sa na problémové obdobie v ľúbostnej sfére. Hrozia nezhody, konflikty a hádky, smerujúce k chladnutiu citov. Všetky tieto aspekty sa môžu pretaviť do problémov s obličkovým systémom.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Praslička roľná

Burina? V žiadnom prípade! Hoci pôsobí ako bezvýznamná rastlinka, ktorá si so svojím "stoickým" pokojom rastie pri cestách alebo na železničných násypoch, v jej "útrobách" sa nachádza množstvo zdraviu prospešných látok.

O prasličke je známe, že blahodarne vplýva na celistvý urogenitálny trakt - vrátane obličiek. Má výrazné močopudné vlastnosti, vďaka čomu sa rýchlejšie zbavíte škodlivých baktérií, ktoré sa usídlili v močových cestách. A nielen to. Rozpúšťa aj piesok či močové kamene.

Bylinka sa osvedčila v boji proti kôrnateniu ciev. Čistí krv, pomáha pri reume alebo dne, lieči hemoroidy.

Praslička nemá len široké využitie, ale aj pestré spôsoby zužitkovania. Môžete si z nej pripraviť chutný čaj, a tak ju užiť vnútorne. Odvar sa dá použiť aj na vonkajšie účely - potierajte si ním ťažko sa hojace rany. Kloktanie "výluhu" pomáha pri zápaloch hrdla. "Rastlinkový kúpeľ" je vhodný pri bolestiach krížov.


Energetické účinky

Bylinka tlmí hádky, spory a konflikty. Zlepšuje komunikáciu a človeku umožňuje prejaviť pravú podstatu svojho Ja. Do ľudských sŕdc vnáša energiu odpustenia.


BLÍŽENCI

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

Drieme vo vás príliš veľa emócií, ktoré neviete vyjaviť správnym spôsobom. Buď si ich nechávate v sebe, alebo - ľudovo povedané - vybuchnete a v expresívnej forme "vychŕlite" všetko, čo sa vo vás hromadilo dlhé obdobie. Aj preto vás v súčasnosti môžu ochromiť starosti s dýchacím traktom.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Šalvia lekárska

Voňavú rastlinku si ľudstvo ctí od nepamäti. Už v antických časoch ju nazývali bylinkou nesmrteľnosti. Naši predkovia vravievali, že tomu, kto má v záhrade šalviu, sa choroby aj smrť zďaleka vyhýbajú.

Silica, ktorú šalvia lekárska obsahuje, pôsobí protizápalovo, baktericídne a mierne močopudne. Vo vyšších dávkach je jedovatá. Mocná bylinka pomáha najmä pri zápaloch horných dýchacích ciest či bolestiach v ústnej dutine - vrátane zubov. Stačí si pripraviť kloktadlo vo forme odvaru.

Šalvia potláča potenie, vymývajú sa ňou rany na tele. Čistí krv, lieči choroby čriev, ale aj vredy či zápaly žalúdka a okolitých orgánov. Je výborná aj pri ženských ochoreniach a starostiach spojených s klimaktériom. Znižuje hladinu cukru v krvi. Organizmus zbavuje kyslosti a hlienitosti, zvyšuje imunitu. Pomáha pri chrípke a prechladnutí. Šalvia sa hojne využíva aj v aromaterapeutických rituáloch.


Energetické účinky

Transcendentálna moc sa ukrýva najmä v šalvii bielej. Odháňa zlých duchov a "uzamkýna" temné brány, ktorými do priestorov prichádzajú démonické entity. Zvyšuje aureolu - teda prirodzenú ochrannú žiaru človeka.


RAK

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

Nedokážete vypnúť, ustavične nad niečím premýšľate. Uvažujete nad minulosťou, riešite prítomnosť a strachujete sa, čo prinesie nadchádzajúce obdobie. Nečudujte sa, ak sa všetky tieto atribúty pretavia do starostí s krvným tlakom. Majte ho pod kontrolou.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Imelo biele

"Neboj sa infarktu, ak veríš v silu imela!" vravievali staré babky bylinkárky. A zrejme neklamali. Rastlinka má blahodarné účinky na kardiovaskulárny systém.

Imelu by mali venovať pozornosť najmä ľudia vo vyššom veku. Cieľovým orgánom liečivého pôsobenia rastliny je srdce. Obsahuje látky, ktoré znižujú tlak krvi, upravujú srdcový rytmus a pôsobia protiskleroticky - teda odstraňujú vápenaté usadeniny v cievach. Je vhodná aj pre ľudí, ktorí sa zotavujú po mozgovej príhode. Proteínové zložky imela brzdia delenie zhubných buniek, čiže pôsobia protirakovinovo.

Bylinka pôsobí močopudne, tlmí bolesti hlavy, pomáha pri závratoch, zastavuje krvácanie, reguluje vylučovanie žlče a činnosť pankreasu. Po imele môžu siahnuť aj ženy v prechode - listy dokážu zmierniť búšenie srdca, zrýchlenie tepu, návaly, pocity strachu a ťažkosti s dýchaním. Najnovšie výskumy ukazujú, že rastlina je, takpovediac, imuno-bombou - zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Bobuľky z imela sú nejedlé.


Energetické účinky

Imelo prináša do domu šťastie, hojnosť a blahobyt. Priťahuje financie a úspech. Pomáha párom, ktoré nedokážu splodiť bábätko.


LEV

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

V týchto dňoch môžete nadobudnúť pocit, že sa na vás lepí smola. Aktivity, od ktorých si sľubujete veľa, nevyjdú podľa vašich predstáv. Výsledkom bude silné vnútorné napätie. To môže ústiť do problémov so srdcom, najmä s arytmiou.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Medovka lekárska

Čo si predstavíte ako prvé, keď sa povie medovka? Zrejme vám na um príde med - ako symbol zdravia, vitality a energie. A presne tieto "atribúty" prislúchajú k rastlinke, ktorej liečivé účinky poznali aj naši predkovia. Starí Rimania ňou tíšili kŕče, tlmili búšenie srdce, ale aj zaháňali depresívne stavy či melanchóliu. Medovka im prinášala príjemné sny a lístky z nej - vložené do vrecka odevu - odháňali bodavý hmyz.

Bylinka pomáha najmä proti stresu a vypätiu. Ľahko a rýchlo sa po nej zaspáva. Eliminuje žalúdočnú neurózu a výrazne posilňuje kardiovaskulárny systém. Dáva do poriadku tlak i tep. Rastlinka má blahodarné účinky na hlavu - utlmuje bolesti a migrenózne stavy. Teplý čaj možno piť aj pri menštruačných ťažkostiach alebo prechladnutí.

Ukázalo sa tiež, že medovka má schopnosť zlepšovať pamäť a čistiť kožu. Dodáva chuť do jedla, odstraňuje nafúknutosť brucha a z tela uvoľňuje hlieny.


Energetické účinky

Ak vás sužujú nočné mory, stačí vložiť zopár lístkov medovky pod posteľ či pod vankúš. O sladké sny bude dobre postarané a ráno sa prebudíte s úsmevom na perách.


PANNA

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

Je vo vás veľa hnevlivosti a zlosti - a to aj preto, že život sa nevyvíja podľa vašich predstáv. Niekedy máte pocit, že vám "sudičky" hádžu pod nohy mohutné polená. Jedovitosť ovplyvňuje tráviaci trakt - najmä žlčník a pečeň. Pustite sa do ich regenerácie.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Pestrec mariánsky

Obor medzi liečivými rastlinkami - takýto prívlastok si vyslúžil pestrec. Poznať ho môžete aj pod názvami ako bodliak, Kristova koruna či ostropestrec.

Jeho zázračná sila spočíva najmä v tom, že dokáže priam raketovou rýchlosťou regenerovať pečeňové bunky a ochrániť ich pred škodlivými vplyvmi. Zlepšuje krvný obraz a všetko, čo súvisí s krvinkami a imunitou. Harmonizuje trávenie, a to zvyšovaním vylučovania enzýmov. Nápomocný je aj pri ochoreniach lymfatického systému. Z organizmu odstraňuje škodliviny a toxíny, takže regeneruje "celistvosť" človeka. Osvedčil sa aj v boji proti žltačke a mononukleóze.

Za liečivými schopnosťami pestreca treba hľadať najmä látku zvanú silymarín, ktorá zabraňuje prenikaniu toxických látok do membrán buniek.

Pestrec pomôže aj tým, ktorí majú zvýšený cholesterol či starosti s dýchacím traktom. Obklady z bylinky odstraňujú hemoroidy.


Energetické účinky

Bylinka prináša do života ľahkosť, slobodnosť a "splývavosť". Človek si vďaka nej uvedomí, že život treba plne akceptovať, a to so všetkými jeho kladmi aj zápormi.

VÁHY

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

Citlivé Váhy môžu "ochromiť" starosti spojené so vzťahmi. Nie je vylúčené, že do vášho zväzku vniknú ťažké energie - hádky, komunikačné bariéry, manipulátorstvo, prípadne aj žiarlivosť či nevera. Odnesie si to lonová oblasť. Pod kontrolou majte najmä močové cesty. Hrozia zápaly.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Medvedica lekárska

Bylinka oplýva obrovskou uzdravujúcou silou - zrejme aj preto má vo svojom názve mohutné a odvážne zviera. Medvedica je už stáročia uznávaným liečivom v škandinávskych krajinách, kde ju častujú prívlastkom "bojovník proti ohňu v organizme". A skutočne - rastlinka má výrazné protizápalové účinky.

Rastie predovšetkým na severnej pologuli, v mnohých krajinách je chránená. U nás sa vyskytuje roztrúsene - nájdeme ju napríklad v Nízkych Tatrách. Podobá sa na brusnicu.

Blahodarne vplýva najmä na močové cesty. Rozpúšťa kamene v uro-trakte a eliminuje infekcie obličkového systému. Používa sa aj ako antidiabetikum. Čistí krv a zmierňuje bolesti.

Medvedica sa osvedčila v boji proti tráviacim ťažkostiam - z vnútorností "odoberá" zápaly, harmonizuje sliznicu žalúdka, priaznivo vplýva na činnosť pečene. Tonizuje srdcový sval. Naši predkovia ju nazývali aj hrôzník alebo tolokňanka.


Energetické účinky

Medvedica vnáša do rodinného prostredia pokoj, harmóniu, rešpekt a úctu. Človeka učí tolerancii. Utlmuje a "kreše" ego. Rozpúšťa rodové blokády či škodlivé kódy - takzvanú energetickú genetiku.


ŠKORPIÓN

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

Vo vašom tele sa nachádza množstvo usadenín a "odpadkov". Zaťažujú celý tráviaci trakt. To preto mávate kŕče, sužuje vás nafukovanie brucha, prípadne bojujete s poruchami vyprázdňovania. Je najvyšší čas pustiť sa do očisty vnútorného prostredia - aktuálne obdobie je na to ako stvorené.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Ďumbier lekársky

Prenikavú vôňu zázvoru, čiže ďumbieru spoznáte na kilometre. Po prírodnom zázraku siaha čoraz viac ľudí. Rokmi dostáva prívlastok "všeliek", pretože okrem toho, že harmonizuje napätú psychiku, z tela vyháňa neduhy všetkého druhu - bolesti, zápaly, vírusy i bacily.

Aromatickými zložkami ďumbieru sú silice a štipľavá látka gingerol, ktorá svojím účinkom pripomína kyselinu acetylsalicylovú. Jeho chuť je ostrá, mierne sladká, nájdeme v nej stopy citrónovej arómy.

Ďumbier čistí vnútorné orgány - má silné detoxikačné účinky. Posilňuje obranyschopnosť organizmu, tlmí prejavy prechladnutia či chrípky. Pomáha pri zápaloch dýchacieho traktu.

Aromatický zázvor tlmí zrážanlivosť krvi, zlepšuje jej prietok, a tak ochraňuje srdcovo-cievny systém. Znižuje riziko infarktu, artériosklerózy, likviduje bolesti hlavy. Zmierňuje kinetózu počas cestovania. Obklady zo zázvorového odvaru majú protizápalové a analgetické účinky, čiže utišujú bolesti pri zápaloch kĺbov.


Energetické účinky

Ďumbier odháňa takzvaných duchov mysle - entity, ktoré v človeku "živia" negatívne uvažovanie, skepsu, ale aj strachy či obavy. Jeho vôňa vnáša do priestoru optimistické vibrácie.


STRELEC

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

Ste v životnej etape, ktorú charakterizuje nerozhodnosť a balansovanie. Ustavičné zvažovanie a oscilovanie môže spôsobiť starosti s kosťami a kĺbmi. Nie je vylúčené, že v nich "vypuknú" zápalové procesy. Hrozia artritické či reumatické starosti. Extrémne silná nerozhodnosť zvykne ústiť do dny.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Žihľava dvojdomá

Mnohí sa jej vyhýbajú - jej "pŕhlivý" dotyk môže byť mimoriadne nepríjemný. Tí, ktorí však objavili zázračné účinky kráľovnej bylín, na ňu nedajú dopustiť. Už naše prababičky vedeli, že žihľava má mnohoraké liečivé využitie - od zmierňovania bolestí pohybového aparátu, cez prečisťovanie tela, až po elimináciu kyslosti v organizme.

Obsahuje vitamíny C, B1, provitamín A, triesloviny, sacharidy, kyselinu octovú, mravčiu, minerálne látky ako vápnik, fosfor či železo. Čerstvý žihľavový list je plný chlorofylu, ktorý pôsobí ako tonikum.

Žihľava je považovaná za najúčinnejšiu detoxikačnú krv čistiacu bylinu. Podporuje trávenie a skvalitňuje metabolizmus. Priaznivo pôsobí proti nádche či chrípke. Uvoľňuje stresy a výrazne pomáha pri artritíde alebo reume. V surovom stave sa prikladá na bolestivú chrbticu či končatiny.

Žihľava sa používa i v kozmetike, najmä na posilnenie vlasov a odstránenie lupín.


Energetické účinky

Žihľava si hravo poradí so škodlivými emóciami alebo energiami ako sú nerozhodnosť, oslabená "uzemnenosť" či miznúca chuť do života.


KOZOROŽEC

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

Ste plný strachov. Nadobúdate pocit, že planéta Zem nie je bezpečným miestom na život. Vaša "zakorenenosť" je na bode mrazu, existenčné istoty krachujú. Dlhodobé obavy sa môžu pretaviť do starostí s kožou - hrozia ekzémy.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Nechtík lekársky

Rastlinka má v "rodine" domácich liečivých bylín popredné miesto. Už naše prababičky vedeli, že mesiačik - ako nechtík nazývali - dokáže vyliečiť akýkoľvek neduh. Jeho kvety žiaria žltou alebo oranžovou farbou. V minulosti slúžil aj na predpovedanie počasia. Hovorievalo sa, že ak sa ráno o siedmej hodine kvety z ničoho nič zatvoria, ešte v ten deň príde silný lejak.

Nechtík uzdravuje kožu a likviduje ekzémy. Odstraňuje plesne a hojí rany. Prečisťuje krv, tlmí bolesti rôzneho druhu, lieči zápaly ciev a kŕčové žily. Čoraz viac liečiteľov sa prikláňa k názoru, že bylinka pomáha predchádzať onkologickým ochoreniam. Pomáha tiež pri zotavovaní sa z rakoviny. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, čo je silný antioxidant.

Rastlinka harmonizuje tráviaci trakt a dáva "stopku" vredovým ochoreniam. Blahodarne vplýva aj na črevný systém a posilňuje imunitu.

Osvedčila sa v boji proti reume či artritíde.


Energetické účinky

Nechtík "vlieva" do ľudí poznanie, že naša planéta je bezpečným miestom na život - miestom harmónie a mieru. Rozvetvuje a sceľuje "koreňovú sústavu" človeka, vďaka čomu sme väčšmi spojení s vibráciami matky zeme.


VODNÁR

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

Už dlhší čas badáte, že ste ako vo väzení. Váš život stagnuje - na rukách máte pomyselné putá, ktoré vás spájajú s nevhodnými ľuďmi, situáciami alebo priestormi. Odniesť si to môže srdce, prípadne cievy. Doprajte im liečivú bylinnú kúru.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Hloh obyčajný

Na jar zakvitne bielymi kvetmi, počas jesene sa "pýši" červenými plodmi. Reč je o hlohu - rastline, ktorú našu predkovia nazývali aj "srdce-budičom". Z bylinky si vyrábali teplé nápoje, ale aj múku, či dokonca chutný lekvár. Rastlinu žuli aj v surovom stave. Jedno je isté - kto si čaj z hlohu obyčajného dopraje pravidelne, mal by mať zdravý, vitálny a silný kardiovaskulárny systém.

Hloh zlepšuje prekrvenie vencovitých tepien. Priaznivo vplýva na srdcový sval a minimalizuje záchvaty pri ischemickej chorobe. Upravuje krvný tlak, má protisklerotické účinky. Čaj z bylinky by mali popíjať pacienti po infarkte - stabilizuje srdcový rytmus. Upravuje hladinu cholesterolu v krvi, uvoľňuje kŕče a údajne pomáha aj pri impotencii.

Rastlinka sa osvedčila pri liečení chrípky či nespavosti. Zmierňuje depresívne a úzkostné stavy. Bylinné kúry s obsahom hlohu zlepšujú myslenie a pamäť, zvyšujú celkovú výkonnosť organizmu.


Energetické účinky

Hloh má silnú ochrannú funkciu. V minulosti bol súčasťou živých plotov. Hovorievalo sa, že takúto "zelenú prekážku" neprekročí žiaden zlodej, závistlivec či špekulant. Kúsok konárika v taške či kabelke chráni pred úbytkom peňazí.


RYBY

Čo váš môže potrápiť v aktuálnom období?

Kam sa podela vaša radosť, nadšenie a verva? Ste ako socha bez akýchkoľvek emócií. Ustrnuli ste na mŕtvom bode, životné toky stagnujú. Stávate sa apatickým, prípadne aj negativistickým človekom. Nečudujte sa, ak na to zareaguje vaše fyzické telo - objaviť sa môžu starosti s lymfatickým systémom.


Osobná liečivá rastlinka a jej vplyv na fyzické telo

Púpava lekárska

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o bezvýznamnú burinu. Omyl! Za nenápadným kvietkom sa ukrýva mocná rastlina, ktorú pokojne možno nazvať "princeznou bylín". Pomáha pri desiatkach ochorení - fyzických aj psychických. Starí arabskí či indickí lekári predpisovali púpavové esencie pri problémoch so žlčníkom aj obličkami. Azda najväčší obdiv získala v 17. storočí, keď ju bylinkári odporúčali takmer na každý neduh.

Z byliniek sa konzumujú listy, kvety a korene. Stonky jedlé nie sú, ale mlieko z nich sa hodí na odstránenie kožných bradavíc. Jarné korene bývajú sladké a majú vyšší obsah fruktózy, jesenné sú horké a údajne majú silnejšie uzdravovacie schopnosti.

Čaj z púpavy dáva do poriadku lymfatický systém - kanalizáciu organizmu, pomocou ktorej sa z tela vyplavujú von škodliviny a toxíny. Bylinka posilňuje imunitu, harmonizuje tráviaci trakt, tlmí prechladnutie aj chrípkové stavy. Pomáha aj tým ľuďom, ktorých sužujú hemoroidy či kandidóza. Upravuje spánok.


Energetické účinky

Púpava spája s anjelskou a archanjelskou ríšou. Túžby a sny človeka prenáša do univerza. Nastoľuje vieru a dôveru, cibrí trpezlivosť.


Kategórie