Duchovná sila prvých jarných kvetov. Naučte sa vstrebávať ich liečivé energie

03.03.2023

Matka príroda má neskrotnú silu. Lieči prostredníctvom farieb, vôní, stromov, plodov i bylín. A práve ich čas štartuje v aktuálnom období. Počas marca sa z hlbín zeme vystrkujú hlávky všakovakých rastliniek. Spoznajte uzdravujúcu silu tých zelených krásavíc, do ktorých sa jarný vánok "opiera" ako prvý.
Pokým niektoré sú jedovaté a slúžia výsostne na energetické liečenie, z iných si možno po správnom zbere a ďalšom spracovaní pripraviť chutné čaje. Nezabúdajte však, že uzdravovanie bylinkami je alternatívnou metódou, ktorá má byť pridružená ku klasickej liečbe.
O správnom užití rastliniek sa radšej poraďte so skúseným bylinkárom, prípadne v lekárni.


Snežienka – kráľovná jari
Kvitne od februára do apríla. Rastie roztrúsene vo vlhkých lesoch takmer v celej Európe - okrem najsevernejších oblastí. V minulosti u nás patrila k chráneným rastlinám. V súčasnosti sa na ňu druhová ochrana už nevzťahuje, hoci sa vo voľnej prírode vyskytuje vzácne. S obľubou sa pestuje v záhradkách, a to na okrasu jarných záhonov.


Legenda o snežienke
Príbeh o tom, ako vznikli prvé snežienky, sa spája s edenom, presnejšie s Adamom a Evou. Po vyhnaní z raja vraj nastala krutá a sychravá zima. Mladucha zosmutnela – celý svet sa jej zdal byť ponurý, temný a bez života. V tom sa nad ňou zľutoval jeden z anjelov a podaktoré vločky, padajúce na studenú zem, zmenil na belasé kvety.


Fyzická liečba
Bylinka je jedovatá, a preto sa z nej nepripravujú žiadne liečivé moky. Obsahuje alkaloidy, najnebezpečnejšia je cibuľka. Konzumácia spôsobuje hnačky a vracanie.


Energetická liečba
Kráľovné jari vraj strážia pred zlovestnými účinkami čiernej mágie. Mýty hovoria, že práve snežienka ochránila Odysea pred kúzlami čarodejnice Kirké.
Pozorovanie bielych kvetín, prípadne meditácia v ich blízkosti prináša harmonizáciu psychiky, uvoľnenie ťažkých myšlienok, utlmenie bolestí hlavy.


Fialka – aromatická krásavica
Drobná rastlinka, ktorá kvitne od marca do mája, opantá zrejme každého – i svojou farbou, i svojou kúzelnou arómou. Existuje veľa druhov fialiek - voňavá, záhradná, poľná či trojfarebná. Nájdeme ich v presvetlených lesoch, pri vode aj na lúkach. Tie, ktoré rastú v tieni, sú zvyčajne tmavšie. Fialka patrí k liečivým rastlinám. Z čerstvých kvetov fialky voňavej sa vyrába aromatická esencia pre voňavkársky priemysel.


Legenda o fialke
Staré povrávky sa spájajú s obdobím, keď Boh vyhnal Adama a Evu z raja rovno na zem. Adamovo "dopadnutie" bolo bolestivé – jeho telo skončilo na piesku. Pre Evu prichystal Najvyšší jemnejší pád – na zemi vytvoril svojou nekonečnou silou záhon voňavých a opojných fialiek. Mladucha sa ocitla rovno uprostred stovák "lilavých" kvetov.


Fyzická liečba
Zbiera sa vňať, koreň i samotné kvety. Špeciálne látky – saponíny – sa osvedčili najmä v boji proti chorobám dýchacích ciest – spojeným s kašľom. Rastlinka je nápomocná aj pri kĺbovom reumatizme, migrénach alebo hnisavých ranách.


Energetická liečba
Fialku milovali už v starovekej antike a pripisovali jej silné afrodiziakalne účinky. Vôňa kvetiny vraj povzbudzuje zmyselnosť, vášeň a zdravú erotiku.
Pozorovanie fialiek, prípadne meditácia v ich blízkosti lieči psychické neduhy a odstraňuje závislosti rôzneho druhu. Cibrí intuíciu a spirituálne schopnosti.


Bleduľa – symbol sebalásky
Hlavičky belasých rastliniek vykukujú spod zeme ihneď, ako sa roztopí sneh. Najčastejšie ich vo voľnej prírode možno badať od marca do mája. Bleduľa je odolná voči chladu a rada rastie na vlhkých a podmočených miestach - napríklad v blízkosti vodných plôch. Jej kvety sú podobné snežienke, no majú zvončekovitý tvar a na konci každého okvetného lístku zelenožltú škvrnku.


Legenda o bleduli
Istý mladík – pokorný a zbožný – pomáhal každému, komu sa len dalo. Najmä však liečivou silou. Prikladaním rúk na choré časti organizmu vraj činil zázraky. Na svoje vlastné ja však zabúdal, a preto chradol. Ľudia si na jeho obetavú povahu zvykli a vyhľadávali ho čoraz častejšie. Hovorí sa, že archanjel Gabriel sa na to už nemohol pozerať, a preto mu zoslal dar – okolo celej chyže mladíka zakvitli bledule. Každučký pohľad na belasé kvietky v ňom povzbudzovali osobnú energiu. Vždy, keď mu silu a vitalitu ktosi z "pozemšťanov" vzal, bledule mu ju opätovne vrátili.


Fyzická liečba
Celá rastlinka je jedovatá, najmä jej podzemná časť. Príznaky otravy sú rovnaké ako u snežienky jarnej.


Energetická liečba
Pozorovanie bledule, prípadne meditácia v jej blízkosti posilňuje sebalásku a sebaúctu. Človeka učí hovoriť nie. Rastlinka sa osvedčila aj pri transformácii života – jej anjeli radi pomôžu pri uzatvorení a ukončení všetkého, čo v našom živote nefunguje a prestalo spĺňať Boží plán.


Sedmokráska – "dobíjač" životných batérií
Bielo-žltá kvetinka poteší každý zrak. Ľudovo sa nazýva aj babička, cigánka, iskierka, kakuša alebo zábudlivka. Jej liečivé účinky poznajú už desiatky generácií vzad.
Kvitne od marca do októbra. Nájdeme ju na lúkach, uprostred trávnikov alebo v priekopách. Mnohí ju síce považujú za burinu, no tento prívlastok si vonkoncom nezaslúži – ukrýva v sebe obrovské množstvo liečivej energie. Zbiera sa kvet i vňať.


Legenda o sedmokráske
Nežný kvietok je zasvätený bohyni Venuši. Tá vraj kedysi pomohla láskychtivým devám zistiť, ktorý mladík je im súdený a, naopak, od ktorého majú dať ruky preč. Dievčence boli často využité a zneužité bujarými neverníkmi. Venuša sa nahnevala a na zem zoslala sedmokrásky. Jednej z dievčín pošepkala, ako kvietok zužitkovať – keď myslí na určitého junáka, musí z okvetnej časti rastlinky postupne trhať lupienky, vyslovujúc frázu "Má ma rád, nemá ma rád". Slovná formulka pri poslednom lupeni určí, či to s ňou mladík myslí vážne, alebo ju vníma len ako dočasnú záležitosť.


Fyzická liečba
Uplatňuje sa najmä pri dýchacích starostiach - kašli a zahlienení. Tlmí prejavy prechladnutia a horúčku. Odporúča sa aj osobám s reumou. Čerstvé mladé listy sa jedia ako šalát.


Energetická liečba
Anjeli jarnej kvetiny dodávajú radosť zo života. Pomáhajú pri životných dilemách a rozhodnutiach – aby bol verdikt, ktorý učiníme, v súlade s Bohom aj našou vlastnou dušou.


Púpava – "komunikátor" s anjelskou ríšou
Na prvý pohľad sa zdá, že ide o bezvýznamnú burinu. Chyba! Za nenápadným kvietkom sa ukrýva mocná rastlina, ktorú pokojne možno nazvať kráľovnou bylín.
Na jar má zlatožltú hlavičku, z ktorej si dievčatá pletú vence, no a po odkvitnutí sa premení na bielu vatovú guľôčku, z ktorej odfukujeme takzvané padáčiky.
Nájdeme ju od marca až do septembra. Rastie takmer všade - miluje slnečné lúče.
Celá rastlinka je jedlá. Pomáha pri desiatkach ochorení - fyzických aj psychických.


Legenda o púpave
Dobový príbeh hovorí o lakomom starcovi, ktorý našiel na konci dúhy kúzelné vrece plné zlata. Poklad si chcel nechať iba pre seba. Počas púte domov mu vak prehryzla škodoradostná myš a keďže si to nevšimol, všetky dukáty mu postupne vykĺzli von. Doma s hrôzou zistil, že po zlate ani chýru, ani slychu, a tak sa poň vrátil. Mince však medzitým anjeli premenili na zlatisté kvety, aby sa z nich mohli radovať všetci ľudia.


Fyzická liečba
Čaj z púpavy dáva do poriadku lymfatický systém – kanalizáciu organizmu, pomocou ktorej sa z tela vyplavujú von škodlivé látky. Bylinka posilňuje imunitu, harmonizuje tráviaci trakt, tlmí prechladnutia aj chrípkové stavy. Upravuje spánok.


Energetická liečba
Magická žltá rastlinka spája s anjelskou a archanjelskou ríšou. Človek, ktorý kvetinku pozoruje, prípadne medituje v jej blízkosti, získava silné vnuknutia z duchovných "záhrad". Púpava v nás posilňuje vieru a dôveru – aj v samých seba, aj vo vyššie princípy.