Perla ako taká je v skutočnosti najdokonalejším klenotom. Ide o čisto prírodný produkt, ktorý si vyslúžil prívlastok ukazovateľ hojnosti a luxusu. Ten, kto v minulosti vlastnil perly, patril k mimoriadne vplyvným osobám. Odjakživa vládne názor, že guľaté skvosty prinášajú lásku, zdravie, šťastie a plodnosť. Jednou najväčší milovníčok perál bola Kleopatra - žena s mimoriadne vycibreným vkusom.
O spirituálnom pôvode perál jestvujú mnohé povrávky. Jedna z nich hovorí, že perly sú slzy bohov, spadnuté z neba - ide vlastne o dary z vyšších sfér pre samotných ľudí.
Pravé perly môžu vzniknúť buď náhodne vo voľnej prírode, alebo kultiváciou za pomoci človeka. Prevažná väčšina pravých perál, ktoré sa dnes predávajú v klenotníctvach, sú perly kultivované. Vznikajú tak, že sa do lastúry vloží cudzie teliesko, ktoré vnútri vyvolá obrannú reakciu. Rodiaci sa ligotavý komponent je v mnohých tenkých vrstvách postupne obaľovaný perleťou - a tak sa počas niekoľkých rokov vykreuje prekrásna perla.
Podľa miesta vzniku existuje viacero druhov perál. Sladkovodné sú najrozšírenejšie - na svetlo sveta prichádzajú v sladkých vodách a sú produkované rôznymi druhmi ustricových mäkkýšov. Rodia sa na povlaku tkaniva a môže ich byť až 25 v každej časti lastúry. Sladkovodné perly majú nepravidelné tvary a rozmanité odtiene. Aj to z nich však robí unikáty. Každý šperk zo "sladkých periel" má svojské, a teda nenapodobiteľné čaro.
V ostatných rokoch sa do popredia dostávajú aj čierne riečne perly - takzvané rusalky. Disponujú jedinečným dizajnom. Nielenže okrášlia ženský dekolt, no zároveň majú i mystickú úlohu. V žene prebúdzajú internú bohyňu, vďaka čomu sa stáva sebavedomou bytosťou. Na strane druhej - chránia pred všetkým zlým a záporným. Šperky z čiernych perál zbavujú ťažkých myšlienok a skepsy. Z človeka, najmä ženského pohlavia, odbúravajú zašlé sklamania a emočné buchnáty.
Nosenie perál - bielych aj čiernych - harmonizuje tak fyzické, ako i energetické telo. Vzácnosti dodávajú odvahu, pevnosť, stabilitu a istotu. Likvidujú strachy a obavy rôzneho druhu. Zvyšujú životný optimizmus. Na fyzickej báze blahodarne vplývajú na pohybový aparát, ale aj krv a lymfu. Samozrejme, nenahrádzajú klasickú liečbu; sú len energizujúcim a harmonizujúcim doplnkom.
Silné vibrácie sa ukrývajú aj v samotnej perleti - teda v materiáli, ktorý vytvárajú niektoré mäkkýše vnútri svojich schránok. Perleť sa využíva tak v architektúre, ako aj v šperkárstve. Energie jagavého materiálu sceľujú kosti, bojujú proti osteoporóze, dne či artritíde a eliminujú hemoroidy.
O perly sa treba aj patrične starať. Tu je zopár dobrých rád nad zlato. Niektoré ženy majú kyslejšiu Ph pokožky. Ak ostane na perlách kožný výlučok soli z potu a tiež mastnota, za určitý čas sa zničí ich lesk. Východisko? Jednoduché. Pred odložením ich utrite suchou alebo vlhkou jemnou handričkou. Použiť môžete aj kvapku olivového oleja, ktorý pomáha udržať lesk perál.
Na čistenie periel nikdy nepoužívajte zubné kefky alebo iné abrazívne materiály. Rovnako sa vyhnite ultrazvukom - pretože vibrácie môžu perly poškodiť.
Šperky nenoste pri výkone ťažkých prác, v prašnom prostredí a v zónach s agresívnymi výparmi. Pred kúpaním alebo sprchovaním ich odložte. Perly nemajte vedno s inými minerálnymi kameňmi - mohli by ich poškriabať.
Perla je citlivá na teplo. Pri veľkom zahriatí stráca farbu i lesk.