Hovorí sa, že o zrod akvamarínu sa postarala Amfitrína, starogrécka vodná nymfa. Bola manželkou Poseidóna, vládcu morskej ríše, s ktorým vraj dodnes sídli v zlatom paláci na dne Aig. Polodrahokam údajne "vyčarovala" pre všetky ženy - aby im dodával krásu a silu. O Amfitríne sa síce dozvedáme málo z literatúry; no v umení bola jej oslňujúca nádhera častou inšpiráciou pre majstrov múzy. Objavuje sa na keramike či minciach. Mimoriadne známa je napríklad jej socha v Poseidónovom chráme v Korinte. Zobrazovaná býva po boku svojho manžela, a to vo voze ťahaného koňmi s rybím chvostom. Na dielach ju možno rozpoznať aj podľa toho, že sa združuje s ostatnými bohmi vôd alebo s morskými zvieratami. Vyzerá ako mladé dievča, svojou postavou pripomína Afroditu; odlíšiť ju možno podľa sieťky, ktorá jej drží vlasy, a račích klepiet na tvári.
Všetky polodrahokamy sveta oplývajú duchovnými kvalitami a benefitmi. Ten, kto si kúpi akvamarín, bude ustavične chránený pred negatívnymi energiami - zlom, jedovatými šípmi, bio-vampírmi, intrigánmi, závistlivcami, deviantmi a tiež tými, ktorí sa zaoberajú čiernou mágiou. Kameň má permanentnú očistnú pohotovosť. Ak sa aj na ľudskú bytosť nalepí čosi zlovestné, akvamarín to okamžite sňaje.
Keďže je zasvätený krásnej bohyni, odporúča sa najmä ženám. Cibrí u nich sebalásku a sebaúctu. Na povrch dostáva tie vlastnosti, črty alebo rysy, ktoré príslušnú dievčinu či dámu robia výnimočnou a jedinečnou.
Osoží pri komunikácii - nositeľ sa vďaka kameňu stáva zhovorčivou bytosťou, ktorá sa nehanbí prejavovať svoje názory či pohnútky. V neposlednom rade zveľaďuje záujem o spirituálne zrenie a posilňuje intuíciu.
Na úrovni vzťahov zabezpečuje pevnosť, harmóniu, reciprocitu a vernosť.
Srdcová chmatka má veľkosť cca 4 x 4 cm.