AMETYST

Ametyst je odroda kremeňa, oplývajúca magickou fialovou farbou. Hovorí sa, že ide o polodrahokam s najmystickejšími účinkami - zrejme aj kvôli dominantnej kolóre, ktorá sa odpradávna považuje za farbu spirituality. Najväčšie náleziská minerálu sú v Rusku a Brazílii. Ametyst však možno nájsť aj v našich regiónoch - takmer 10-centimetrové kryštály objavili pri Banskej Štiavnici. Jagavé poklady ukrýva aj kremnická zem. Lilavý kameň sa v horninách často spája s citrínom. Vzniká tak ametrín.

Fialový polodrahokam disponuje najmä ochrannou funkciou. Svojho nositeľa stráži pred všetkým, čo nemá Boží základ. Negatívne energie automaticky transformuje na vibrácie pozitívne a radostné. Odháňa entity z nízkohmotných sfér, ale aj zlých duchov - napríklad i takých, ktorí okupujú myseľ človeka. Osoží pri rozpozitívňovaní uvažovania - milovník ametystu sa vďaka jeho energiám stáva optimistický jedinec, ktorý vo všetkom hľadá a nachádza to dobré, nie to záporné. Minerál láme skepsu. V ľuďoch otvára a aktivuje takzvanú studnicu nebeských právd a múdrostí - a práve vďaka tomu uskutočňujú len dobré, kvalitné a progresívne rozhodnutia, korešpondujúce s ich pravou a čistou podstatou. Ametyst roztrieďuje myšlienky na také, ktoré človeku pomáhajú, a na také, ktoré sú pre jeho ja zbytočné. Napomáha pri organizovaní času - aby bola každá aktivita pretavená do zdarného konca. Lilavý kameň eliminuje stresy a napäťové momenty. V neposlednom rade cibrí spirituálne alebo duchovné danosti. Na fyzickej báze - v podobe alternatívneho liečebného prvku - blahodarne vplýva najmä na hlavu ako takú, mozog a nervy. Čistí krv, upravuje spánok aj hormóny. Majstri spirituálnych vied ho používajú pri harmonizácii základnej, krčnej a korunnej čakry. Samozrejme, nenahrádza klasickú lekársku pomoc; je len harmonizujúcim doplnkom. 

Zaujímavosť o polodrahokame: doteraz najmasívnejší objavený ametyst dosahuje dĺžku troch metrov. Váži neskutočných 13 ton. Nachádza sa v Shandong Tianyu - čínskom prírodnom historickom múzeu. Má podobu takzvanej drúzy - teda dutého kameňa.

K vzniku kameňa sa viaže aj legenda. Zeus, podľa gréckej mytológie kráľ bohov, darca života a osudových darov, vraj nezniesol pohľad na ľudí, ktorí sa opíjali do bezvedomia. Nehneval sa - a z nebies rozlial obrovský kalich červeného vína. Ten sa vpil do zeme - a nasiakol do bieleho kremeňa. Zrodil sa tak ametyst. V staroveku sa odvtedy povrávalo, že nositelia fialového minerálu sú chránení pred zlými duchmi, nabádajúcimi k alkoholizmu.

Ametyst čistíme vo vode a nabíjame na nepriamom slnku - ideálne v tieni.