Každý rok si ezoterika volí kľúčové zviera. Viete, ktorý tvor prislúcha k roku 2023?

16.02.2023

Ku každému roku prislúcha iný duchovný symbol. Volí ho ezoterická "obec". Nad aktuálnym rokom bdie symbol páva, reprezentant kľúčových zmien, ale aj plnenia túžob a krotenia ega.


Páv je majestátnym zvieraťom. Radíme ho do spektra bažantovitých vtákov. Najrozšírenejším druhom je páv korunkatý. Spoznáme ho podľa rozprávkového chvosta, na ktorom sa po rozprestretí objavia desiatky magických "ôk". Pôvodnou domovinou páva sú tropické pralesy a horské lesy v Indii a na Srí Lanke. Žije v polygamných skupinkách, ktoré tvorí jeden samec a približne štyri samice. Cez deň sa obvykle pohybuje po zemi, nocuje však na stromoch. Mimoriadne zaujímavé býva obdobie párenia. Samce vtedy súperia o pomyselné vtáčie dámy. Počas tokania rozťahujú do vejárov svoje prekrásne chvostové perá s typickými kovovo sfarbenými "okami". Ich dĺžka môže byť až jeden a pol metra. V Indii sú pávy posvätné, a teda uctievané. V našich končinách žijú zväčša v zoologických záhradách. V ostatných rokoch sa však objavili aj viaceré súkromné odchovy.


Takzvanú páviu mágiu poznali i staroveké civilizácie. V dávnovekom Grécku bol vták spätý s bohyňou Hérou. "Oká" na vtáčom chvoste predstavovali vše-videnie. Hovorievalo sa, že Héra sleduje Dia, svojho manžela, prostredníctvom zvedavých pávích "ôk", a to nepretržite. Dôvod? Chcela sa ubezpečovať, že jej nezahýba s inými bohyňami alebo so zvodnými pozemskými devami.


Mystického vtáka uctievali aj v starej Indii. Na jeho počesť vybudovali takzvaný Páví trón. Pozostával z masívneho množstva diamantov. Údajne z "krvavých" rubínov a zelenkavých smaragdov. Trón bol zvyčajne rozložený a skladali ho iba pri dôležitých ceremoniáloch. Reprezentoval šťastie, úspech i spravodlivosť.
Symbolika páva sa objavuje i v kresťanstve. Vták mal indikovať Kristovo vzkriesenie. Mohutné vtáky sa na farách či panovníckych dvoroch chovali hlavne kvôli mäsu. Na stoloch hodnostárov sa často objavovala pávia pečienka, ale aj páví jazyk alebo mozoček. Vtáčie mäso bolo považované za nezničiteľné, a preto svätý Augustín označil páva za symbol nesmrteľnosti a zmŕtvychvstania. Aj svätá Barbora drží v ruke na niektorých obrazoch pávie pero, "kľúč" k duchovnému zreniu.


Majestátneho vtáka doteraz silne uctievajú napríklad na Srí Lanke. Cejlónsky páv je považovaný za symbol hojnosti a pre obyvateľov ostrova má náboženský význam. Pávie maľby sa nachádzajú v početných hinduistických svätyniach. Farebné perie je súčasťou vzácnych rituálov. I vešteckých. Podľa niektorých povrávok má páví chvost predstavovať zverokuh, podľa iných zas hviezdnu oblohu. Spája sa s najvyššími božstvami. Páv je popri labuti vtákom, na ktorom prichádza bohyňa Sarasvatí, manželka Brahmu. Takisto boh vojny Kartikeya jazdí na pávovi menom Paraváni. U boha Krišnu sa stretávame s pávími perami ako ozdobou vo vlasoch a jeho loď má taktiež tvar páva.


V ľudovej slovesnosti sa páv spája s narcizmom. Nie nadarmo sa hovorí "Je pyšný alebo pyšná ako páv". V skutočnosti však tento vták nie je taký pyšný a ani taký odmeraný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Práve naopak. Je ľahké skrotiť ho. A - navyše - stará sa aj o druhých. Keď zaregistruje blížiacu sa hrozbu, rozbehne sa s hlasným volaním, ktorým varuje ostatných pred nebezpečenstvom. V našich regiónoch je pávia symbolika dvojaká. Perie v domácnosti má zaháňať zlé sily aj démonov, no zároveň priťahuje do bytov či domov spory a zvady. Pávie "oká" by mali byť umiestnené v predsieni, nikdy nie v obývačke alebo spálni.