Plodinový horoskop. Pre každé znamenie má príroda iný dar
Už od útleho veku nás učia, že denne treba zjesť minimálne 5 druhov plodín. Dôvod? Telu dodajú vitamíny a minerály, postarajú sa o imunitu a správne fungovanie jednotlivých orgánov. Počas jarných a letných mesiacov sa pulty predajní, doslova, prehýnajú pod ťarchou voňavých darov prírody. Stačí si vybrať. Jedinečný horoskop vám prezradí, aká plodila momentálne ulahodí vášmu organizmu - dodá mu žiaduce látky a nabije ho životadarnou silou.
*BARAN - vlašský orech
Aktuálna zdravotná diagnostika: Barani si za posledné mesiace naložili na svoje plecia more povinností. Masa úloh zaťažuje psychiku i hlavu ako takú. Balzamom na vnútorný nepokoj či napäté nervy sú vlašské orechy. Denne si treba dopriať aspoň za hrsť chutných plodov.
Vlašský orech je plod stromu, ktorý sa nazýva orech kráľovský. Dozrieva v ochrannej vrstve - tá je spočiatku zelená, neskôr tmavne a praská. Farba konzumovaného jadra môže byť hnedá, žltá, zlatistá, ale aj červená či fialová - v závislosti od odrody. Orechy majú svoj pôvod na Ďalekom východe a do Európy ich priniesli Rimania. Strom dnes rastie vo všetkých miernych pásmach po celom svete. Plody majú priam zázračné účinky na ľudský organizmus - obsahujú veľa draslíka, horčíka či vápnika. Nechýbajú vitamíny skupiny B, ale aj áčko či céčko. Vďaka béčkovým vitamínom povzbudíte nervový systém a psychiku, céčko posilní imunitu, éčko zníži cholesterol v krvi. Orechy obsahujú približne 50 % tukov, z ktorých väčšina patrí do skupiny 3-omega mastných kyselín. Je dokázané, že ľudia, ktorí denne zjedia zopár orieškov, sú pokojnejší, vyrovnanejší a výrazne a u nich znižuje riziko vzniku infarktu. Vlašské orechy je ideálne kupovať v celku - teda v škrupine. Vždy, keď na ne dostanete chuť, si ich jednoducho vylúpete.
*BÝK - marhuľa
Aktuálna zdravotná diagnostika: Nositeľov tohto znamenia môže ochromiť oslabená imunita, prípadne aj únava. Ak vás to ustavične ťahá do postele, permanentne zívate alebo si životabudič vo forme silnej kávy robíte niekoľkokrát denne, vedzte, že vášmu telu chýba céčko. Dodá vám ho marhuľa.
Marhule patria do rodiny kôstkovíc. Človek ich spozná okamžite - majú drsnú pokožku - sfarbenú do oranžova, zo slnečnej strany až do červených odtieňov. Dužina je šťavnatá, voňavá a ľahko sa oddeľujúca od kôstky. Vo svete jestvuje okolo 40 odrôd marhúľ - líšia sa farebnosťou a veľkosťou. Ich pôvod je v ďalekej Číne. Vo všeobecnosti sa ovociu darí všade tam, kde je teplo. U nás ide o južné Slovensko. Obdobím marhúľ je leto.
Čo vzácne obsahujú? Rastlinné farbivo karotén, ktoré spolu s vitamínom C posilňuje imunitný systém. Práve karoténu vďačia marhule za svoju výnimočnú oranžovú farbu.
Ovocie pomáha metabolizmu, spaľuje tuky, zvyšuje celistvú vitalitu organizmu a blahodarne vplýva aj na pokožku, vlasy či nechty. V niektorých kultúrach je marhuľa známa ako ovocie dlhovekosti. Diskutabilná je konzumácia kostôk. Na jednej strane stoja ich milovníci, ktorí tvrdia, že pomáhajú pri liečbe nádorových ochorení. Oponenti majú v rukách iný argument - v kôstke sa vraj nachádzajú nebezpečné jedy.
*BLÍŽENCI - červený melón
Aktuálna zdravotná diagnostika: Vaše telo volá po vlahe. Pravdepodobne mu nedoprajete dostatok tekutín. Zvlášť v teplejších mesiacoch by sme mali do organizmu "natankovať" aspoň tri litre vody. V prípade, že vás nosenie fliaš unavuje, doprajte si každý deň typickú jarno-letnú pochúťku plnú šťavy - melón.
Melóny pestovali už pred takmer 4-tisíc rokmi. Prvé zmienky pochádzajú z Ázie. V Turecku či Grécku sa stali národnou maškrtou. Obsahujú až 90 % vody, a preto ich má naše telo rado. Každým sústom dostávame do organizmu vitamín A, C, vitamíny skupiny B, zinok, draslík, železo, fosfor, vápnik i jód. V červenom melóne nájdeme hneď tri silné antioxidanty - lykopén, betakarotén a céčko. Bunky chránia pred nepriaznivými účinkami voľných radikálov.
Je všeobecne známe, že mohutná plodina čistí obličky - dôležitý párový orgán, ktorý filtruje krv. Počas melónovej sezóny si doprajte očistnú kúru. Z tela sa odplaví masa toxínov a škodlivín.
Červená pochúťka je vynikajúca na cievy - pomáha pri regulácii krvného tlaku, ochoreniach srdca, ale aj pri cukrovke 2. typu. Posilňuje imunitu. Melón má blahodarné účinky na pleť - je to zrejme najchutnejší a najlacnejší kozmetický prípravok, ktorý zabezpečí hydratáciu kože. Vysoký obsah vody v dužine vyživuje pokožku a odvádza z nej škodlivé látky. Šťavu z melónov môžete pridať aj do pleťových masiek.
*RAK - jahoda
Aktuálna zdravotná diagnostika: Citlivým znamením zverokruhu môžu v tomto období zatriasť medziľudské starosti. Vylúčené nie sú hádky či konflikty, vzniknuté vplyvom odlišných názorov. "Pretlak" v organizme nepriaznivo vplýva na kardiovaskulárny systém. Pozor na problémy s tlakom alebo tepom. Pomôžu jahody.
Jahody - malé, milé, utešené, šťavnaté. Existujú rôzne odrody, často dostávajú ženské mená ako Andrea, Adriana, Elvíra. Patria medzi najobľúbenejšie sezónne ovocie, poznali ich už starí Rimania. Vyrábali z nich kozmetické prípravky a vzácne elixíry.
Plodina obsahuje pektín - látku, ktorá blahodarne pôsobí na kardiovaskulárny systém. Znižuje cholesterol v krvi, upravuje tlak a čistí cievy. Pomáha pacientom pri zotavovaní sa z infarktu. Hojný podiel ovocných kyselín má dezinfekčné účinky na tráviaci aparát. Vláknina čistí črevá a tlmí zápchu.
Jahody sú až dokonale červené. Toto zafarbenie spôsobujú špeciálne rastlinné pigmenty, ktoré majú výrazný antioxidačný účinok. Ten je dokonca taký silný, že mnohí výživoví poradcovia pokladajú jahody - spolu s čučoriedkami a brusnicami - za najsilnejšie potravinové antioxidanty vôbec.
Málokto vie, že táto chutná plodina zvyšuje sexuálnu výkonnosť - úlohu v tom zohrávajú drobné semienka obsahujúce zinok. Jahoda má mnoho prívlastkov, napríklad aj ovocie vášne.
*LEV - jablko
Aktuálna zdravotná diagnostika: Stovky povinností a úloh, ktoré sa na pleciach Levov nakopili za posledné mesiace, majú negatívny vplyv na kvalitu životu. Zdravý štýl tak upadá do zabudnutia. Výsledkom môže byť zvýšená hladina cholesterolu. Našťastie, jestvuje pomoc. Každodenná konzumácia chrumkavých jabĺk.
Jabloň je najstaršou kultúrnou rastlinou, patriacou do čeľade ružokvetých. Pravdepodobne mutáciou a krížením divo rastúcich druhov vznikli prvé jedlé odrody s veľkými plodmi. Už naši predkovia vravievali, že tri jabĺčka denne - jedno ráno, jedno na obed a posledné pred spaním - zvyšujú celkovú vitalitu organizmu, a teda aj dlhovekosť. V chutných plodoch je množstvo draslíka, horčíka, vápnika, ale aj kyseliny listovej, céčka, áčka či béčkových vitamínov. Nechýba pektín a rad antioxidantov. Vitamín C udržuje v kondícii imunitný systém a stará sa o zdravé srdce. Pravidelnou konzumáciou jabĺk sa v tele znižuje hladina škodlivého cholesterolu. Ovocie blahodarne vplýva na pečeň aj žlčník. Sťahuje kyselinu, a tak pomáha pri refluxoch. Povzbudzuje peristaltiku čriev a znižuje hmotnosť. Chrumkavé plody sa osvedčili aj v boji proti dne alebo reume. Dezinfikujú ústnu dutinu a čistia chrup. Znižujú horúčku a mozog chránia pred Parkinsonom alebo Alzheimerom.
Zaujímavosťou je, že na svete existuje viac než 7000 odrôd jabĺk.
*PANNA - banán
Aktuálna zdravotná diagnostika: Panny sú typické tým, že ustavične nad niečím premýšľajú. A výnimkou nie je ani súčasné obdobie. Zamestnávajú vás pracovné či súkromné témy. Niekedy máte pocit, že vám z toho praskne hlava. Potrebujete upokojujúcu "injekciu"? Siahnite po banáne.
Škoda, že bežný človek nemôže na vlastné oči sledovať, ako rastie banán. Je to hotová alchýmia. Z jedného-jediného podzemku vyrastá kmeň, ktorý po roku vytvára mohutné súkvetie. Na ňom sa postupne objavujú fialovo-červené kvety, ktoré časom nadobúdajú podobu podlhovastých plodov.
Banán pochádza z Ázie. Tá je aj najväčším producentom chutných plodov. Ovocie má nespočetné množstvo uzdravujúcich účinkov. Obsahuje jedinečnú kombináciu vitamínu B6 a tryptofánu - aromatickej aminokyseliny. Denne stačí zjesť jedného žltého krásavca a o úsmev na vašej tvári bude dobre postarané. Banán stimuluje tvorbu serotonínu - hormónu dobrej nálady. Upokojuje napäté nervy, cibrí psychiku a harmonizuje spánok.
Ovocie dáva do poriadku krvný tlak, uľahčuje trávenie a zmierňuje bolesti hlavy. Z tela odstraňuje nadbytočnú kyselinu močovú, takže sa osvedčilo aj v boji proti zápalovým procesom v pevných častiach organizmu - pri dne alebo artritíde.
Banány dodávajú energiu a pomáhajú pri chudnutí. Vo svete jestvuje okolo 1000 rozličných odrôd.
*VÁHY - brusnice
Aktuálna zdravotná diagnostika: Do života váhavého znamenia môžu v tomto období vkĺznuť starosti citového alebo intímneho charakteru. Slobodným Váham chýba polovička, zadaným harmónia a súlad vo vzťahu. Tento stav môže negatívne ovplyvniť obličkový systém. Doprajte mu "milenca" v podobe brusníc.
O liečivej sile brusníc vedeli Indiáni už pred stovkami rokov. Používali ich na hojenie rán a zmierňovanie bolestí. Rastú v Európe, Amerike aj Ázii. U nás ich nájdeme v suchých lesoch - hlavne borovicových.
Najmä ženy vedia, že brusnice sú hotovým zázrakom pri predchádzaní zápalovým procesom v urogenitálnom trakte. Obsahujú špeciálne látky, ktoré pokryjú povrch orgánov, a tak ich ochránia pred infekciami. Ovocie čistí obličkový systém a bráni vzniku kameňov. Výrazne pomáha pri odkysľovaní organizmu. Zvyšuje imunitu, vytvára strážny "štít" pred vniknutím vírusov do tela a následnými chrípkovými stavmi.
Zmierňuje príznaky helicobaktera, blahodarne vplýva na žalúdočnú stenu a nenahraditeľné miesto má pri uzdravovaní vnútorných vredov. U detí sa používa aj pri hnačkách. Brusnice znižujú zlý cholesterol v krvi, a tak zohrávajú dôležitú rolu v boji proti kôrnateniu tepien.
Ovocie možno využiť aj v kuchyni. Bobule sa sa hodia do šalátov, ale i k mäsu či do müsli.
*ŠKORPIÓN - granátové jablko
Aktuálna zdravotná diagnostika: Ste ako natlakovaný hrniec! Vo vašom tele sa hromadí množstvo nepriaznivých emócií a energií - hnev, netrpezlivosť, jedovitosť či životná skepsa. Toto všetko ústi do usádzania škodlivín a toxínov v organizme. Chcete sa ich zbaviť? Vyskúšajte granátové jablko.
Granátové jablko je obľúbeným ovocím už úctyhodných päťtisíc rokov. Spája sa najmä s Cyprom. Podľa gréckej mytológie ho na ostrov priniesla Afrodita. Miestni ho nielen konzumujú, ale ovociu pripisujú i magickú moc. Zrniečka z neho hádžu počas svadby mladomanželom pod nohy - aby mali množstvo detí. Granátové jablko sa tiež využíva na finančné rituály a priťahovanie moci.
Zázračný plod je plný céčka, éčka a vitamínov skupiny B. Obsahuje zinok, vápnik, fosfor, železo a draslík. Nechýba tanín, ktorý má antioxidačné účinky a blahodarne pôsobí na sliznicu tráviaceho traktu. Jablko odstraňuje z tela toxíny a škodliviny, revitalizuje celistvý organizmus. Znižuje kyslosť, a tak predchádza rakovine. Pomáha žlčníku aj pečeni a obnovuje krv. Harmonizuje krvný tlak, podporuje činnosť obličiek.
Odborníci na zdravú výživu tvrdia, že pohár granátového džúsu má trojnásobnú antioxidačnú schopnosť ako rovnaké množstvo zeleného čaju, červeného vína alebo čučoriedkovej šťavy. Bobuľky možno konzumovať aj priamo.
*STRELEC - ľanové semienka
Aktuálna zdravotná diagnostika: Zdravá strava? Pre mnohých Strelcov len vízia či túžba. Hoci tušia, že ich telo volá po kvalitnejších surovinách, zatiaľ sa im bránia. Mastné či sladké jedlá zanášajú vnútorné prostredie a zaťažujú tráviaci trakt. Našťastie, jestvuje prírodný zázrak, ktorý vám ho dôkladne prečistí - ľanové semienka.
Ľanové semeno si vyslúžilo prívlastok zázračné. Už naši predkovia vedeli o jeho mnohorakých účinkoch. Slúžilo nielen na výrobu plátna, ale aj ako alternatívne liečivo. Upravuje činnosť čriev, upokojuje napätý žalúdok, čistí vnútornosti a bojuje aj proti onkologickým ochoreniam.
Tajomstvo účinku spočíva v zložení ľanových semien. Až 28 % tvorí vláknina. Prírodný zázrak tiež obsahuje obrovské množstvo 3-omega mastných kyselín a takzvaných lignanov, ktoré majú brilantné antioxidačné účinky.
Lignany sa nachádzajú najmä v šupkách ľanového semena, kde ich je aj 100-krát viac ako v iných prírodných produktoch. Problémom je, že pri lisovaní semien sa šupka odstraňuje, a tak zmiznú i lignany. Niektorí výrobcovia ľanového oleja však odstránené zložky vracajú naspäť do tekutiny. Tieto oleje sú najzdravšie.
Ľanové semienka by sa mali stať súčasťou každodenného jedálnička. Kúpte si za balíček zdravých dobrôt a zomeľte ich. Ideálne je, ak budete semená konzumovať v neupravenom stave - spolu s potravinami bohatými na bielkoviny. Práve tie zabezpečia, aby sa zdravé látky z ľanu rýchlo vstrebali do organizmu.
*KOZOROŽEC - ananás
Aktuálna zdravotná diagnostika: Zmocňujú sa vás existenčné otázniky. Možno sa trápite pre prácu, možno pre "vysychajúce" rodinné konto. Životné piliere sa rúcajú, čo negatívne zasahuje do pohybového aparátu. Kozorožci mávajú častý problém so zápalovými procesmi v pevných častiach organizmu. Pomôže ananás.
Keď sa povie najobľúbenejšie exotické ovocie, zrejme väčšina z nás si predstaví ananás. Je to sladký vše-liek.
Obsahuje množstvo prospešných enzýmov, najmä bromelínu. Látky zlepšujú trávenie, no zároveň tlmia zápalové procesy v tele - aj v pevných častiach organizmu. Ak trpíte reumou, artritídou alebo dnou, ananás je to správnou voľbou.
Voňavá plodina urýchľuje spaľovanie a zabraňuje tvorbe tukového tkaniva. Odvodňuje a zmierňuje opuchy. Osvedčila sa v boji proti nadváhe - je súčasťou mnohých diétnych programov. Pomáha pri črevných poruchách a hnačke. Chráni pred parazitmi a inými "nepriateľmi", ktorí v tele nemajú čo robiť. Riedi hlieny, znižuje riziko vzniku trombózy, mierni všetky bolesti.
Ananás obsahuje biotín, ktorý má priaznivý účinok na kožu, vlasy a nechty. Ak ich chcete mať zdravé, počas piatich týždňov si každý deň doprajte misku čerstvého ananásu alebo pohár ovocnej šťavy. Pravidelná konzumácia prispieva k rýchlejšiemu rastu vlasov i nechtov. Z ananásu sa dá pripraviť aj účinná domáca kozmetika.
*VODNÁR - slivky
Aktuálna zdravotná diagnostika: Nositeľov tohto znamenia môžu v aktuálnom období potrápiť vzťahy - najmä osobné a rodinné. Nie je vylúčené, že žijete po boku osoby, ktorá vás nezdravo riadi - a vy sa cítite ako v zlatej klietke. Tento stav negatívne ovplyvňuje srdcovo-cievny systém. Balzamom naň sú slivky.
Prvé sadenice priviezol na naše územie panovník Karol IV. Práve preto vznikol aj nárečový názov "karlátka". Slivky nechýbajú v žiadnom ovocnom sade. Niet sa čo čudovať - chutia priam božsky a majú silné uzdravujúce účinky.
Plodiny obsahujú množstvo minerálov, ale aj hojnú dávku vitamínov skupiny B. Tento komplex prospieva srdcu, ako aj mozgu, vlasom, nechtom či pokožke. Kombinácia vápnika a fosforu posilňuje kosti. Doprajte si každý deň za hrsť slivák - čerstvých alebo sušených - a výsledok bude prekvapujúci: podľa vedcov dôjde k očividnému spevneniu kostnej hmoty.
V slivkách nechýba ani vitamín A, ktorý milujú naše oči. Éčko sa zas postará o antioxidačné procesy.
Fialové plodiny napomáhajú zdravému tráveniu, detoxikujú organizmus, eliminujú vyčerpanosť a psychickú únavu, harmonizujú obličkový systém aj pečeň, upravujú krv. Zbožňujú ich aj tí ľudia, ktorých sužuje zápcha - slivky namočené vo vlažnej vode sú zrejme najúčinnejším preháňadlom. Plodiny tvoria súčasť diétnych kúr, pretože odbúravajú škodlivý tuk.
*RYBY - čerešne
Aktuálna zdravotná diagnostika: Viaceré Ryby v poslednom období "zaguľateli". Dôvodom je nezdravá strava, málo pohybu, ale aj pohodlnosť či lenivosť. Je najvyšší čas pustiť sa do zhadzovania nadbytočných kilogramov. Nápomocné môžu byť chutné červené plody - čerešne.
O uzdravujúcich účinkoch čerešní vedeli i starí Rimania, ktorí ich jedli, doslova, na kilá. Poznáme asi 500 čerešňových odrôd. Ich kyslejšími sestrami sú višne.
Čerešne ukrývajú spektrum vitamínov a minerálov. Nechýba draslík, fosfor, horčík, vápnik, zinok, železo, vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B.
Letné plody majú širokospektrálne liečivé využitie. Čistia organizmus a zbavujú ho škodlivín a usadenín. Tým pádom sa osvedčili v boji proti nadbytočným kilogramom. Ak si chutné a šťavnaté ovocie doprajete každý deň, úbytok na váhe sa určite dostaví.
Čerešne priaznivo vplývajú na kosti, čistia obličkový trakt, miluje ich aj naše srdce. Omladzujú a skrášľujú pleť. Zvyšujú obranyschopnosť organizmu a znižujú horúčku. Tlmia svalové kŕče a priam zázračným spôsobom upravujú činnosť štítnej žľazy.
Zohriate vrecko z prírodného materiálu, v ktorom sa nachádzajú čerešňové kôstky, pomáha pri bolestiach brucha a uší.
A na záver zaujímavosť. Na jednom čerešňovom strome je toľko plodov, že by ste z nich upiekli 70 šťavnatých koláčov.