Na svete existuje viac než 7000 odrôd jabĺk. Vychutnať si ich možno počas celého roka. Najlepšie a najvýživnejšie sú však tie, ktoré rastú koncom leta a počas jesene. V chutných plodoch je množstvo draslíka, horčíka, vápnika, ale aj kyseliny listovej, céčka, áčka či béčkových vitamínov.
Za všetko môže pektín
Jablká sú výnimočné tým, že obsahujú najviac pektínu zo všetkých druhov ovocia. Pektín je vlastne vláknina, dobre rozpustná vo vode. Podporuje činnosť a kinetiku črevného traktu, ale aj vylučovanie toxínov z tela - a tak nás vlastne chráni pred rakovinou.
Voňavými jabĺčkami môžeme počas aktuálnych dní zahnať aj smäd. Obsahujú až 85 percent vody. Od ovocia nepriberieme, aj keď je sladké ako med. Jablká tvoria súčasť rôznych diétnych programov.
Chrumkavé ovocie nám pomáha pri mnohých neduhoch:
- Črevné ťažkosti /najmä zápcha/
- Ochorenia žlčníka a pečene
- Reflux žalúdka
- Chrípka a prechladnutie
- Oslabená imunita
- Vysoký krvný tlak
- Zvýšená hladina cholesterolu v krvi
- Obličkové ochorenia
- Plesne v tele
- Reuma a dna
- Poruchy krvotvorby
Naše prababičky vravievali, že jablko dokáže poslúžiť aj ako prírodná zubná pasta. Vitamín C dezinfikuje ústnu dutinu, štruktúra ovocia čistí zuby. Konzumácia plodiny precvičuje žuvacie svaly i svaly tváre. Samozrejme, klasické kefky jabĺčka nenahradia.
Jablkový ocot na trávenie aj boľavé kosti
Priam zázračné účinky má aj jablkový ocot - a to najmä na trávenie. Povzbudzuje činnosť enzýmov, posilňuje cievy, blahodarne vplýva na tvorbu červených krviniek, pomáha pri chudnutí. Ľudia, ktorých sužuje reuma, by si mali telo natierať octom z voňavých plodov.
Súrodenec guľatých plodov: granátové jablko
Granátové jabĺčko je obľúbeným ovocím už úctyhodných päťtisíc rokov. Spája sa najmä s Cyprom. Podľa gréckej mytológie ho na ostrov priniesla Afrodita. Miestni ho nielen konzumujú, ale ovociu pripisujú i magickú moc. Zrniečka z neho hádžu počas svadby mladomanželom pod nohy - aby mali množstvo detí.
Zázračný plod je plný céčka, éčka a vitamínov skupiny B. Obsahuje zinok, vápnik, fosfor, železo a draslík. Nechýba tanín, ktorý má antioxidačné účinky a blahodarne pôsobí na sliznicu tráviaceho traktu. Jablko odstraňuje z tela toxíny a škodliviny, revitalizuje celistvý organizmus. Znižuje kyslosť, a tak predchádza rakovine. Pomáha žlčníku aj pečeni a obnovuje krv. Harmonizuje krvný tlak, podporuje činnosť obličiek.
Jablková spiritualita
Šťavnaté ovocie sa často skloňuje aj v ezoterických kruhoch. Mystickú moc má nielen samotná plodina, ale aj drevina či vonný esenciálny olej.
*Jabloň dodáva vše-vitalitu - stačí ju objať, dotknúť sa pňa alebo meditovať v jej blízkosti. Strom je symbolom zdravia - fyzického aj energetického. Uzdravuje spúšťače ochorení. Odstrihuje od minulosti a človeka učí sústrediť sa na prítomný okamih - moment tu a teraz. Ponára do meditácie, spája s najvnútornejším dieťaťom, zvyšuje sebalásku a sebaúctu. Dodáva optimizmus a nadšenie. Spája s anjelmi, ale aj prírodnými bytosťami.
*Jablková vôňa sa v rámci aromaterapie používa na nastolenie pokoja, harmónie a dobrej nálady. Tlmí stres a napätie, cibrí pozitívne myslenie, utužuje vzťahy. Pôsobí osviežujúco a stimulujúco. Môže mať i afrodiziakalne účinky.