Liečivé májovky. Tieto bylinky vám venujú svoju energiu v piatom mesiaci

30.04.2023

Máj je lásky čas. A príroda je v plnom kvete. Pred človekom sa otvára ideálny časo-priestor na prechádzky pod holým nebom, počas ktorých možno zbierať vzácne bylinky. Z kalendára májoviek vyberáme zopár skutočných liečivých skvostov.


Šalvia lekárska – balzam na boľavé hrdlo
Má protizápalové a protibakteriálne účinky na sliznice. Pri kloktaní priam rýchlosťou blesku odstraňuje bolesti hrdla angínového charakteru. Výborná je pri všetkých chorobách ústnej dutiny, pri zápaloch ďasien, pri paradentóze, po vytrhnutí zuba. Odstraňuje nočné potenie, osoží pri preťaženosti a nervozite. O sile bylinky vedeli už starí Rimania – nazývali ju prírodným vše-liekom. Nadmerná konzumácia môže vyvolávať kŕče.


Materina dúška – booster pre imunitu
Jej prenádherná vôňa pripomína letné prázdniny u babičky na dedine. Liečivka rastie po celom Slovensku a zbierame mladé časti kvetov, stonky a lístky, a to od konca apríla do konca leta. Podporuje imunitný systém, pomáha pri liečbe kašľa a stará sa o zdravé dýchacie cesty. Reguluje trávenie, odvodňuje organizmus a prečisťuje obličky, zlepšuje spánok a upokojuje od stresu. Pri vonkajšom použití je vhodná na ošetrenie kožných chorôb a drobných poranení.


Rumanček kamilkový – "zabijak" stresov
Poznáme ho aj pod názvom kamilka a jeho biely kvet sa nedá prehliadnuť. Harmanček kvitne od mája do septembra.
Obľúbený je pre upokojujúce, antiseptické a antibiotické účinky. Odstraňuje zápaly a bolesti, zlepšuje trávenie, upravuje problémy so stolicou, "láme" stres a stará sa o kvalitný spánok.
Ak sa po zlom dni potrebujeme zharmonizovať, kamilkový čaj je to pravé "orechové".


Repík lekársky – postará sa nielen o vašu kožu
Vňať repíka zbierame od mája do septembra. Pravdepodobne ho poznáme kvôli blahodarným účinkom na pokožku - pomáha s rozličnými kožnými ochoreniami či poraneniami. To ale nie je všetko; podporuje obranyschopnosť organizmu, trávenie, má močopudné a antiseptické účinky, navyšuje chuť do jedla, odvodňuje a zlepšuje aj stav pečene.


Skorocel kopijovitý – ideálny pri prechladnutí
Nenápadná bylinka s mohutnou silou kvitne od mája do konca septembra. Nájdeme ho vo všetkých regiónoch Slovenska. Zbierajú sa listy, ktoré možno zužitkovať čerstvé alebo usušené. Obľúbený je pri chrípke a prechladnutí, zabezpečuje vykašliavanie hlienu, povzbudzuje imunitný systém. A priaznivé energie núka aj pečeni a obličkám.


Kostihoj lekársky – "medikament" proti opuchom a bolestiam
Ako už názov liečivky napovedá, bylinka osoží v prípadoch, keď sa pokožka nechce hojiť. Nájdeme ho tam, kde je vlhko - v lesoch a pri vodných plochách. Zbiera sa koreň a listy, ale nemal by sa užívať dlhodobo, lebo na pečeň potom pôsobí toxicky.
Podporuje regeneráciu rán, zmierňuje opuchy a bolesti, pomáha pri kašli, zahlienení, astme i alergiách.


Alchemilka žltozelená – bylina najmä pre ženy
Alchemilka rastie predovšetkým na lúkach, ale aj pri vodných tokoch. Kvet a vňať sa zbierajú od mája do augusta, listy zas od augusta do septembra. Posilňuje trávenie. U žien pomáha pri menštruačných kŕčoch, menopauze, tonizuje vaječníky aj maternicu. Zlepšuje spánok a upokojuje.


V máji môžeme naraziť aj na bazu čiernu, brezu previsnutú, prvosienku jarnú, podbeľ liečivý, rebríček obyčajný alebo žihľavu dvojdomú. O užívaním byliniek sa vždy poraďte s vaším lekárom či lekárnikom.